Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Azyl a migrácia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 2. jún 2023, piatok
 

Vedenie ministerstva vnútra rokovalo so zástupcami Medzinárodnej organizácie pre migráciu

17. 04. 2023

iom-logo-person

Štátny tajomník ministerstva vnútra Ľubomír Šablica prijal v pondelok 17. apríla 2023 zástupcov Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM):  regionálneho riaditeľa IOM pre Európske hospodárske spoločenstvo, EÚ a NATO Ola Henriksona vedúcu Úradu IOM na Slovensku Zuzanu Vatráľovú, a  Valona Halimiho, ktorý má na vedúcom poste IOM na Slovensku vystriedať aktuálnu šéfku úradu.

Prítomný bol tiež riaditeľ Migračného úradu MV SR Ján Orlovský a ďalší odborníci rezortu.

Hlavnými témami rokovania boli diskusia o ďalšej spolupráci ministerstva vnútra a Medzinárodnej organizácie pre migráciu, pomoc Slovenska odídencom z Ukrajiny, tiež program asistovaných dobrovoľných návratov a reintegrácia (fond AMIF). Diskutujúci sa zaoberali aj zmenou  na pozícii vedenia IOM na Slovensku, keďže doterajšia riaditeľka Zuzana Vatráľová odchádza po 20 rokoch pôsobiť v rámci IOM do Írska.

Rokovanie na MV SR

Slovenská delegácia na čele so štátnym tajomníkom Ľubomírom Šablicom poďakovala za spoluprácu a asistenciu IOM na Slovensku v rôznych oblastiach migrácie, návratov, opätovnej reintegrácie, ako aj za intenzívnu humanitárnu pomoc pri krízových situáciách. „Aktuálne pripravujeme legislatívne opatrenia spojené s pokračovaním vyplácania príspevku na ubytovanie pre odídencov z Ukrajiny. Pri téme migrácie naozaj konáme, nečakáme," povedal štátny tajomník Ľubomír Šablica.

V poslednom období vnímame, že počty utečencov sa zastabilizovali, napriek tomu toky migrácie sledujeme, aby sme boli pripravení aj naďalej poskytnúť pomoc tam, kde bude na Slovensku potrebná," povedal Ola Henrikson, regionálny riaditeľ IOM pre Európske  hospodárske spoločenstvo.

Zuzana Vatráľová a Ján Orlovský

Odchádzajúca šéfka Úradu IOM na Slovensku sa poďakovala za veľmi dobrú spoluprácu s ministerstvom vnútra. „Rezort vnútra bol vždy veľmi korektným, otvoreným partnerom a komunikácia i spolupráca bola a je vždy úprimná napriek občas rozdielnym názorom, ktoré sme vždy vedeli konštruktívne vyriešiť. Som veľmi vďačná za spoluprácu," dodala Zuzana Vatráľová.

V súčasnosti poverený vedením Úradu IOM na Slovensku Valon Halimi vyjadril želanie byť silným partnerom a pokračovať v dobre nastavenej spolupráci.