Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Azyl a migrácia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 23. máj 2024, štvrtok
 

Záchytný tábor v Humennom prijal druhú skupinu 26 afganských matiek s 18 deťmi

23. 04. 2012

Foto: Ang Kim, publicdomainpictures.net

V piatok 20. 4. 2012 v poobedňajších hodinách pristálo na košickom letisku lietadlo so 44 afganskými utečencami z Iránu. Po vykonaní vstupnej kontroly boli utečenci prepravení autobusom do Záchytného tábora Migračného úradu MV SR v Humennom. Ide o pokračovanie Dohody uzatvorenej medzi Vládou SR, Úradom vysokého komisára Organizácie spojených národov pre utečencov (ďalej len UNHCR) a Medzinárodnou organizáciou pre migráciu (ďalej len IOM) o humanitárnom transfere utečencov, ktorí potrebujú medzinárodnú ochranu pri prechode cez Slovenskú republiku.

V poradí druhú skupinu afganských matiek, ktorým Slovenská republika poskytla medzinárodnú ochranu, tvorí 12 rodín, 26 matiek a 18 detí. Najstaršia žena má 66 rokov a najmladšie je sedemročné dievčatko. Matky s deťmi žili posledné roky ako utečenky v Teheráne a jeho okolí. Niektoré rodiny si so sebou priniesli iba veľké balíky s matracmi a teplými dekami, čo svedčí o ich predchádzajúcom ťažkom spôsobe života. Ich zdravotný stav je dobrý a ani počas letu sa u nich nevyskytli žiadne zdravotné problémy.

Podľa Dohody aj títo utečenci pobudnú v záchytnom tábore šesť mesiacov, potom budú presídlení do USA. Migračný úrad bude týmto osobám počas ich pobytu poskytovať komplexný servis, ubytovanie, stravu a základné hygienické potreby. Finančné náklady spojené s ich pobytom sú čiastočne hradené z prostriedkov Európskeho fondu pre utečencov. Sociálnu a zdravotnú starostlivosť zabezpečuje a hradí UNHCR a celkový transfer, vstupné i výstupné lekárske prehliadky zabezpečuje IOM.

Slovenská republika začala s presídľovacím procesom v auguste roku 2009, kedy prijala 98 utečencov z Palestíny. V máji 2011 poskytla medzinárodnú ochranu 24 matkám a 22 deťom z Afganistanu, v decembri 2011 prijala 40 utečencov zo Somálska a v januári 2012 35 utečencov z Egypta.