Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 30. apríl 2024, utorok
 

ÚSV ROS sa stane koordinátorom práce OECD na meraní otvoreného vládnutia

03. 04. 2023

Zástupcovia ÚSV ROS sa na konci marca zúčastnili v poradí 6. stretnutia pracovnej skupiny OECD pre otvorené vládnutie (Working Party on Open Government), zriadenej pod Výborom pre verejnú správu OECD (OECD Public Governance Committee), ktoré sa konalo v talianskom Ríme.

Na stretnutí boli odprezentované závery prvej monitorovacej správy OECD k dodržiavaniu Odporúčaní OECD k otvorenému vládnutiu prijatých v roku 2017. Vstupné dáta do tejto správy pripravoval v rokoch 2020 – 2021 ÚSV ROS v spolupráci s relevantnými ministerstvami, ústrednými orgánmi štátnej správy a ďalšími štátnymi inštitúciami. Správu budú najbližšie týždne pripomienkovať všetky členské krajiny OECD a po schválení orgánmi OECD bude zverejnená aj s odporúčaniami.

K hlavným zisteniam monitorovacej správy patrí dôležitosť pokračovania evaluácie napĺňania odporúčaní a merania dopadu otvoreného vládnutia. Pri tejto príležitosti predstavila Lucia Lacika a Jakub Adámek z ÚSV ROS aktuálny stav participatívnej prípravy Indexu otvorenej a participatívnej vlády (PDF, 1 MB), ktorý vychádza z meraní OECD. Jeho cieľom je vytvoriť objektívne indikátory zamerané na princípy otvoreného vládnutia (transparentnosť, participáciu a zúčtovateľnosť), vďaka ktorým budeme vedieť v pravidelných intervaloch merať stav otvoreného vládnutia na úrovni štátnej správy. Navyše, vďaka spoločnému projektu ÚSV ROS s OECD, ktorí nám poskytnú svoju expertnú pomoc, zaručíme vyššiu kompatibilitu nášho indexu s meraniami OECD.

Slovensko je jednou z prvých krajín OECD, ktoré aktívne pracujú na objektívnom meraní stavu otvoreného vládnutia. Aj preto nás vedenie pracovnej skupiny OECD pre otvorené vládnutie požiadalo, aby sme sa stali lídrami pracovnej podskupiny zameranej na indikátory otvoreného vládnutia. Cieľom pracovnej podskupiny je koordinovať ostatné členské krajiny a podávať spätnú väzbu smerom k OECD na meranie dodržiavaní odporúčaní k otvorenému vládnutiu, ktoré OECD pripravuje na globálnej úrovni, ale zároveň aj zdieľať dobré príklady s ostatnými členskými krajinami z praxe k meraniu otvoreného vládnutia na národnej úrovni. Záujem o členstvo v pracovnej podskupine priamo na stretnutí vyjadrili aj Brazília, Lotyšsko, Litva, Izrael a Rumunsko, ktoré sa, takisto ako my, vydali na túto ambicióznu cestu.

Pracovná skupina OECD pre otvorené vládnutie tvorí spoločne s Iniciatívou pre otvorené vládnutie a Samitom za demokraciu dôležité navzájom spolupracujúce iniciatívy, ktorých cieľom je podpora demokracie, dobrého spravovania spoločnosti a spolupráce medzi občianskou spoločnosťou a vládou. Každá z týchto iniciatív hrá v ekosystéme otvoreného vládnutia dôležitú úlohu z procesného či obsahového pohľadu a je dôležité, aby sa synergie vznikajúce na globálnej úrovni prenášali do synergií aj na národnej úrovni, o čo sa na úrade snažíme.

foto zo stretnutia pracovnej skupiny OECD k otvorenému vládnutiu

 

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy