Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 29. apríl 2024, pondelok
 

Z denníkov - Jún 2023

27. 06. 2023

Workshop pre obce a mestá o riadenej participácii Účiace sa obce a mestá

29. 6. 2023 sa v Banskej Bystrici uskutočnil prvý z workshopov pre obce a mestá o riadenej participácii UČIACE SA OBCE A MESTÁ.

Zástupkyne a zástupcovia Brezno, Mesto Kremnica, Muránska Huta, Revúca24.sk, Stará Turá, Vráble, ale aj Banskobystrický samosprávny kraj spoločne rozmýšľali ako a prečo zapájať občanov do úvah o budúcnosti svojich miest a obcí.

Prvou a základnou otázkou, ktorou sme zisťovali ich motivácie, prečo vôbec chcú zapájať svojich obyvateľov. Získali sme tak základný obraz a rámec, v ktorom lektorky Alexandra Poláková Suchalová a Barbara Gindlová mohli sprostredkovať informácie a poznatky šité na mieru konkrétnym účastníčkam a účastníkom workshopu.

Prostredníctvom „teoretického objatia“ o participácii získali pevnejšiu pôdu pod nohami pre obhájenie si zapájania občanov. Práve workshop ponúkol priestor na uvedomenie si vecí, na ktoré v bežnom chode úradu neostáva čas.

V praktickej časti si v konkrétne nastolenom probléme vyskúšali ako a akých účastníkov vybrať. Išlo o vyriešenie bezpečnosti žiakov a študentov 4 škôl, ktoré sa nachádzajú v blízkosti frekventovanej križovatky a ráno tam vznikajú náročné dopravné situácie. Počas výberu diskutovali, dozvedeli sa, ako a podľa čoho delíme účastníkov participatívneho procesu.

Dôležité pre nás boli ohlasy po workshope, či sme sa „trafili“ do toho, s čím by ste v rámci participácie potrebovali pomôcť. A ohlasy boli veľmi pozitívne, účastníčky a účastníčky sa vyjadrili, že to určite nebola strata času, informácie im pomohli „usporiadať si v hlave“, čo participácia je a čo nie, získali prehľad o metódach participácie a prišli na to, že jedinou metódou zapájania občanov nemusí byť len dotazník. 🙃

Ďakujeme za aktívnu účasť a chuť a záujem zdieľať svoje problémy a predstavy o napredovaní Vašich miest a obcí. V sérii workshopov pokračujeme na jeseň vo všetkých regiónoch Slovenska a sú otvorené pre každú jedno mesto a obec.

Najbližšie sa v septembri chystáme do Trenčína. Ak by ste mali otázky, pokojne nás kontaktujte cez správu.

Tešíme sa na Vás!

""

Poda 2 - koordinátori participácie

Podujatia

Tímy koordinátoriek participácie v tomto mesiaci organizovali množstvo podujatí.

Žilinský samosprávny kraj

  • Envirofórum Od teórie k praxi II. - v poradí už druhé podujatie, na ktorom koordinátorky participácie ŽSK pomáhali zlepšiť nastavenie environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety na stredných školách v regióne.
  • Odborná konferencia ZA SPOLUPRÁCU. - cieľom konferencie bolo iniciovať a podporiť spoluprácu a prepájanie rôznorodých aktérov - organizácií, inštitúcií aj jednotlivcov v kraji v témach transparentnosti, komunikácie správy vecí verejných s občianskou spoločnosťou a zapájania verejnosti do tvorby dobrých plánov, stratégií a regionálneho rozvoja.

Banskobystrický samosprávny kraj

  • REGION DATA FORUM - dvojdňové stretnutie ľudí venujúcich sa manažmentu a otváraniu dát, GIS, IT, resp. územnému plánovaniu, naprieč úradmi VÚC. Jedným z cieľov je aj vytvorenie platformy.
  • Envirodišputy pri káve - stretnutie poskytovateľov environmentálnej výchovy a vzdelávania v BBSK. Cieľom podujatia je najmä zmapovať ponuku envirovzdelávania v kraji, či diskutovať o úlohe kraja v tejto sfére.

Nitriansky samosprávny kraj

Košický samosprávny kraj

  • Vnútroinštitucionálna participácia – aktivita so zamestnancami ÚKSK na športovo–brannom dni. Cieľom podujatia bolo zlepšiť komunikáciu medzi zamestnancami rôznych odborov na úrade.

Diagnostika

Na základe rozhovorov s vedúcimi zamestnancami zo začiatku roka boli identifikované 3 participatívne tvorené politiky na každej VÚC. Tímy koordinátoriek participácie v tomto mesiaci realizujú a spracúvajú rozhovory so zamestnancami úradu, ktorí mali vybrané politiky na starosti. Cieľom je získať komplexnejší obraz o tom, ako prebieha zapájanie verejnosti do tvorby politík na jednotlivých úradoch.

Pracovné stretnutia (komunita praxe) s koordinátormi participácie v jednotlivých zapojených samosprávnych krajoch sa v mesiaci jún uskutočnili v nasledujúcich termínoch:

  • 07.06.2023 Komunita praxe: Diagnostika - spracovanie dát
  • 13.06.2023 Komunita praxe: Interaktívny dizajn
  • 21.06.2023 Komunita praxe: Retrospektíva a zdieľanie skúseností (konferencie)
  • 27.06.2023 Komunita praxe: Procesné mapy

Princípy a pravidlá zapájania verenosti do tvorby verejných politík

V rámci konferencie Spájame sa za demokraciu (13.6.2023), ktorú organizoval Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti a Komora MNO, bol prezentovaný materiál Princípy a pravidlá zapájania verejnosti do tvorby verejných politík. Cieľom prezentácie bolo predstaviť participatívny proces prípravy materiálu, ako aj jeho obsah. Pracovnú skupinu viedla Alexandra Poláková Suchalová, spolu s Matejom Miklianom, ktorý odpovedal na otázky ohľadom realizácie procesnej stránky prípravy spomenutého materiálu. Účastníci pracovnej skupiny kládli otázky priebežne počas prezentácie a záverom vyslovili želanie, aby bol materiál schválený vládou SR.

Rezortné rady pr Rade vlády MNO

V rámci konferencie Spájame sa za demokraciu (13.6.2023), ktorý organizoval Úrad splnomocnenca SR pre rozvoj občianskej spoločnosti a Komora MNO sme realizovali pracovný workshop so zástupcami mimovládneho neziskového prostredia na tému Rezortné rady pri Rade vlády MNO (PPTX, 513 kB). Cieľom stretnutia bolo predstavenie nového inštitútu pre multisektorový dialóg, ktorý vytvára priestor pre riadenú diskusiu zástupcov MNO a ústredných orgánov štátnej správy na tematickom/rezortnom princípe. Vytvorenie nového rámca pre multisektorový dialóg vzišlo zo snahy reagovať na fakt, že MNO chýba priestor pre dialóg s vybranými rezortami a ÚOŠS chýba lepšia znalosť a poznanie z prostredia MNO. Súčasťou workshopu bola facilitovaná diskusia o návrhoch tém/problémov, ktoré zarámcujú činnosť nových rezortných rád. Workshop viedla Barbara Gindlová, facilitáciu malých skupín zabezpečili: Miroslav Zwifelhofer, Linda Zuzčáková,  Jakub Adámek, Viliam Kaliňák. Výsledkom workshopu je nielen zoznam podnetov a tém, ktoré by mohli byť  východiskom pre činnosť rezortných rád, ale aj podnety, ktoré zadefinovali kritériá pre ďalšiu diskusiu o rezortných radách.

Úrad, ktorý sa baví

Dňa 6.6.2023 sme sa v českom CAMP - Centrum architektury a městského plánování v Prahe zúčastnili podujatia s názvom Úrad, ktorý sa baví, organizovaného Inštitútom plánovania a rozvoja Prahy – IPR. Hlavnou témou panelovej diskusie, spojenej s prezentáciami hostí, bola participácia a efektívny spôsob zapájania verejnosti. Môžu úrady lepšie komunikovať s ľuďmi? Systematické zapojenie nielen verejnosti, ale aj samotných úradníkov a iných aktérov. Praha má bohaté skúsenosti so pozývaním verejnosti do procesu plánovania mesta a výhody účasti chce preniesť na iné úrady, či už ministerstvá, krajské úrady, sudcovia a mestské alebo napríklad mestské úrady. V rámci podujatia sme prezentovali fázy zavádzania participácie v prostredí verejnej správy s dôrazom na rámec národného projektu Podpora partnerstva a dialógu v oblasti participatívnej tvorby verejných politík 2.

V rámci prezentačno – diskusného panelu vystúpili:

Index participácie

Hneď v prvý deň júna sme prezentovali participatívny proces tvorby Indexu participácie na konzultačnom cykle Učiace sa inštitúcie, ktorého cieľom je viesť a podporovať odborníkov ÚOŠS pri tvorbe vlastných participatívnych procesov. Stretnutia sa zúčastnili zástupcovia rezortu obrany, kultúry, sociálnych vecí, životného prostredia a NBÚ.

V tretí júnový týždeň sa téma Indexu ocitla na rade vlády pre MNO, kde sa zástupcom štátnej správy a komory MNO predstavila vízia pokračovania Indexu participácie v podobe úlohy Akčného plánu Iniciatívy pre otvorené vládnutie na roky 2024-2026.

Zároveň sa nám v tento mesiac podarilo sfinalizovať a rozoslať výstupnú správu z “úradníckej” fázy participatívneho procesu tvorby Indexu.

PARTICIPÁCIA V DIGITÁLNEJ ÉRE – consider.it v praxi

Veľmi nás teší, že praktickým výsledkom našich workshopov je využitie e-nástroja consider.it pri príprave Koncepcie rozvoja sociálnych služieb v Nitriansky samosprávny kraj na roky 2024 – 2031.

6. júna 2023 na workshope Mária Filipová zo Sociofóra spolu s koordinátorkami participácie z NSK Tatianou Koprdovou a Michaelou Hornou otestovali s pomocou lektora Mira Šimkoviča nie modelovo, ale v reálnom prostredí a s reálnymi účastníkmi, ako môže consider.it pomáhať v participácii. Pilotné využitie tohto e-nástroja dopadlo veľmi dobre a bude pokračovať v NSK vo veľkej skupine účastníkov cieľových skupín aj 29. júna 2023 

A ako vnímali využitie consider.it v praxi účastníci a účastníčky?

  • Zaujala ma možnosť využitia nástroja pri podujatiach s väčším počtom účastníkov a rýchla spätná väzba.
  • Verejnosť vie celkom dobre pracovať s digitálnymi nástrojmi – preto sa netreba e-nástrojov obávať.

Prezentácia Mira Šimkoviča (PPTX, 3 MB) 

Moderoval: Marcel Hofer, Úrad Splnomocneneca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti

PARTICIPÁCIA V DIGITÁLNEJ ÉRE – POKRAČOVANIE JE NA VÁS!

22. júna 2023 sme ukončili sériu online worskhopov venovaných digitálnej participácii. Spolu s Vami máme za sebou:  

OTVORENÉ DÁTA A SAMOSPRÁVA zaujali viac ako 30 účastníkov a účastníčok. Praktické prezentácie Lucie Lacika z Úradu Splnomocnenec vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti a kontaktného bodu Iniciatíva pre otvorené vládnutie, Viktórie Šunderlíkovej a Lukáša Jankoviča z Dátovej kancelárie Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR priniesli kompletný set informácií, ako a aké dáta má samospráva zverejňovať, ale aj informácie o podpore a školeniach pre zástupcov a zástupkyne samosprávy. Dokonca sme sa dozvedeli, ktoré samosprávy a kraje patria v zverejňovaní otvorených k najlepším.

Prezentácie:

Zo všetkým podujatí spracujeme webináre, ktoré budú k dispozícii na youtube kanáli NP PARTI:

https://www.youtube.com/@nppartiusvros3557

ĎAKUJEME všetkým našim hosťom a hostkám, ďakujeme za podporu aj technickému tímu Jánovi Gombalovi a Kristíne Kollárovicsovej.

ĎAKUJEME, za priazeň všetkým účastníkom a účastníčkam, aj za ich záujem stále hľadať možnosti, ako zjednodušiť a viac sprístupniť zapájanie občanov do správy vecí verejných - aj cez e-nástroje participácie. Veríme, že naše podujatia Vás vo Vašej snahe podporili a budete pokračovať. Prajeme Vám veľa úspechov.

Služby vo verejnom záujme

Jedným z bodov programu konferencie Spájame sa za demokraciu (13.6.2023), ktorú organizoval Úrad splnomocnenca SR pre rozvoj občianskej spoločnosti a Komora MNO bola aj panelová diskusia k návrhu legislatívneho zámeru zákona o službách vo verejnom záujme (DOCX, 26 kB). Diskutujúci panelisti boli účastníci expertného panelu a fokusovýych skupín, ktoré predchádzali vzniku tohto legislatívneho zámeru. Zástupcovia mimovládnych neziskových organizácií, pre ktorých bola táto konferencia prioritne určená boli oboznámení so samotným legislatívnym zámerom a bol im poskytnutý priestor na vyjasnenie a vysvetlenie konkrétnych otázok a komentárov k tejto téme. Na podnety právneho a legislatívneho charakteru odpovedali Adriána Kováčová a Peter Haňdiak, verejnú správu a akademický sektor zastupoval Stanislav Konečný. Filip Vagač ako predkladateľ legislatívneho zámeru odôvodňoval potrebuje prijatia tejto právnej úpravy a poskytovateľov služieb zastupoval Jozef Kákoš, riaditeľ neziskovej organizácie Depaul, ktorá sa už niekoľko rokov venuje pomoci ľuďom bez domova. Príloha prezentácia (PDF, 978 kB), foto 1 (JPG, 668 kB), foto 2 (JPG, 1 MB), foto 3 (JPG, 770 kB), foto 4 (JPG, 705 kB)

Nová publikácia knižnej edície Participácia – Ako zmerať ľudskosť

V rámci konferencie Spájame sa za demokraciu (13.6.2023), ktorú organizoval Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti a Komora MNO, splnomocnenec Filip Vagač prezentoval publikáciu Ako zmerať ľudskosť. Publikácia sumarizuje dáta a príbehy o pomoci ľuďom z Ukrajiny zo strany slovenských MNO počas prebiehajúceho vojnového konfliktu na Ukrajine.  Prieskum, ktorý realizoval Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti reflektoval aktuálny stav, trendy a vývoj pomoci MNO v oblastiach humanitárnej pomoci, dobrovoľníckej činnosti, integrácie a finančných zbierok a prebiehal od februára 2022 do februára 2023.

""

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]