Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Azyl a migrácia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 22. jún 2024, sobota
 

V Európe požiadalo o azyl 160 tisíc ľudí, na Slovensku je situácia stabilizovaná

07. 06. 2019

Utecenci_ilustracna foto

Podľa dostupných údajov bolo za prvé tri mesiace v Európskej únii, Nórsku a Švajčiarsku podaných za prvé tri mesiace tohto roka okolo 160.-tisíc žiadostí o azyl. Na Slovensku je situácia stabilizovaná. Jedným z najdôležitejších nástrojov boja proti nelegálnej migrácii by mali byť fungujúce návraty.

Uviedla to ministerka vnútra Denisa Saková, ktorá sa v piatok 7. júna 2019  v Luxemburgu zúčastnila rokovania Rady v zložení ministrov spravodlivosti a vnútra.

Reálne fungujúce návraty považujem za jeden z najefektívnejších faktorov odradzujúcich migrantov od nelegálnej cesty do Európy," povedala Denisa Saková. Základom pre úspešnosť návratov je podľa nej spolupráca tretích krajín. „Tu sú nedostatky asi najviditeľnejšie. Máme už k dispozícii nástroje, páky, ktorými môžeme tretie krajiny motivovať, aby sa ich spolupráca zlepšila," doplnila s tým, že únia musí tieto nástroje používať.

Európska únia sa momentálne snaží zefektívniť proces návratu neúspešných žiadateľov o azyl späť do ich krajín. Novinkou môže byť napríklad zavedenie sankcií v prípade, ak tretie krajiny pri návratoch nebudú spolupracovať. Sankcie sa môžu týkať vízovej politiky.

Na Slovensku bolo tento rok podaných 93 žiadostí o udelenie azylu. Z uvedeného počtu boli poskytnuté dva azyly.

Informácie o azyle nájde na stránkach Migračného úradu MV SR.