Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Azyl a migrácia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 7. december 2023, štvrtok
 

V pondelok 21. marca začne v Nitre fungovať veľkokapacitné centrum pre cudzincov žiadajúcich o dočasné útočisko

20. 03. 2022

vkc-trojjazycne

Od pondelka 21. marca 2022  od 8. hodiny bude cudzincom utekajúcim pred vojnovým konfliktom na Ukrajine k dispozícii ďalšie veľkokapacitné centrum v Nitre.

Žiadatelia o dočasné útočisko ho nájdu na Akademickej ulici č. 4/ GPS súradnice: 48.30614209311307,18.100493431091305/.

Po otvorení veľkokapacitných centier v Humennom a v Michalovciach je to už tretie takéto centrum, kde sú cudzinci vybavení bez dlhšieho zdržania, približne do 15 minút.

Veľkokapacitné centrá v SR

Veľkokapacitné centrum pre cudzincov v Nitre bude otvorené nepretržite (24/7) a bude vybavovať výlučne cudzincov žiadajúcich o poskytnutie dočasného útočiska.

Zároveň oddelenia cudzineckej polície Policajného zboru v Nitre a v Nových Zámkoch od tejto doby nebudú vybavovať cudzincov žiadajúcich o poskytnutie dočasného útočiska, ale otvoria svoje stránkové pracoviská pre iné kategórie cudzincov.   

Naďalej operatívne vyhodnocujeme aktuálnu situáciu a prijímame opatrenia tak, aby sme čo najviac zefektívnili a urýchlili vybavovacie procesy a čo najskôr pomohli cudzincom utekajúcim z vojnou zmietanej krajiny. Oddelenia cudzineckej polície po celom Slovensku fungujú non stop bez prestávky a aj počas víkendov. Pripravujeme otvorenie aj ďalšieho veľkokapacitného centra v Bratislave a intenzívne pracujeme aj na posilnení pracovísk cudzineckej polície v Banskej Bystrici a v Trnave.

Interiér centra v Nitre

Od 1. marca sme vybavili  takmer 40 000 žiadostí o dočasné útočisko na území Slovenskej republiky. Denne udelíme štatút dočasného utečenca v priemere 2800 osobám.

Výrazný posun, vďaka ktorému sme skrátili čakacie doby na pracoviskách, nastal po spustení elektronickej predregistrácie a QR kódu – ide o elektronický  formulár, ktorý si žiadateľ vyplní pred príchodom na veľkokapacitné centrum alebo na oddelenie cudzineckej polície, čím sa výrazne skráti doba vybavovania.

Na pracoviskách sa snažíme mať osoby ovládajúce ukrajinský jazyk. Preto sme už na niektoré pracoviská zabezpečili aj tlmočníkov, s prekladaním pomáhajú aj študenti z vysokých škôl a dobrovoľníci. Uvítame pomoc s tlmočením aj ďalších dobrovoľníkov, v prípade záujmu sa môžu hlásiť na riaditeľstvách hraničnej a cudzineckej polície v Banskej Bystrici, Prešove a Bratislave, následne budú rozdelení na pracoviská, kde je potrebná ich pomoc.