Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Verejná správa

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 26. apríl 2024, piatok
 

Knižnica

O nás  |  Služby  |  Podujatia  |  Kontakty

Archívna knižnica sa skladá z troch častí: príručná archívna knižnica, zbierka starých tlačí a rukopisov a zbierka drobnej tlače. Drobné tlače sú z archívnoteoretického hľadiska na pomedzí archívneho dokumentu a tlačenej knihy, ktorú za archívny dokument nepovažujeme. Zbierku drobnej tlače vedieme v evidencii fondov a zbierok archívu a obsahuje rôzne brožúrky a rozsahom útle publikácie zaujímavé pre dejiny regiónu či z produkcie významných osobností regiónu. Je usporiadaná podľa teritoriálneho kritéria (Modra, Pezinok, Svätý Jur a zbierka regionálnej všeobecnej tlače). Najstarším prírastkom je originál knihy modranského mešťanostu Jána Juraja Schreibera Popis slobodného kráľovského mesta Modry z roku 1719 zaevidovaný v Zbierke drobných tlačí Modra.

Zbierka starých tlačí zahŕňa dobové encyklopédie, slovníky a tematicky rôzne publikácie týkajúce sa náboženskej, právnickej, historickej, vinohradníckej a inej problematiky zo 16. až 1. polovice 20. storočia. Zatiaľ iba malá časť je skatalogizovaná a vystavená vo vitrínach vo vestibule hlavnej budovy archívu. Niektoré exempláre pochádzajú z knižníc magistrátov Modra a Svätý Jur, iné zo súkromných knižníc rôznych rodín a rodov. Napríklad II. zväzok Historicko-zemepisné vedomosti o novom Uhorsku od Mateja Bela (Notitia Hungarie) vydaný v Amsterdame v roku 1736 pochádza z knižnice šľachtického rodu Rakovských z Kočoviec. Exemplár sa neznámym spôsobom (azda zbierkovou činnosťou Františka Meissla) dostal do knižnice pezinského múzea. Ďalej osemrečový slovník talianskeho vedca Ambróza Calepiniho (latinsko-hebrejsko-grécko-francúzsko-holandsko-nemecko-taliansko-španielsky) vydaný v Bazileji bez vročenia (pravdepodobne v roku 1584) pochádza z knižnice Izáka Abrahamidesa, od ktorého sa pravdepodobne cez evanjelické kruhy dostal do knižnice modranského magistrátu. Viaceré exempláre starých tlačí boli vytlačené v tlačiarni historickej Trnavskej univerzity v Trnave v 18. storočí.

Najrozsiahlejšia je príručná archívna knižnica, ktorá obsahuje už takmer 4 400 kusov. Využívajú ju tak zamestnanci archívu, ako aj bádatelia pri štúdiu archívnych dokumentov. Výpožičky z ktorejkoľvek časti (oddelenia) knižnice sú výlučne prezenčné. Súčasťou príručnej knižnice je právnická literatúra, ktorá je uložená osobitne a nie je skatalogizovaná. Je sprístupnená iba formou jednoduchého súpisu, ktorý pre potreby archívu a svoje výskumné účely zostavili študenti Katedry dejín práva Trnavskej univerzity v Trnave pod vedením doc. Adriany Švecovej. Obsahuje zbierky zákonov, právnych predpisov a noriem, publikácie so zameraním na konkrétne právne odvetvie (pracovné, správne, hospodárske, občianske právo a iné) či na spoločenské oblasti (školstvo, polícia, hasiči, armáda, četníctvo, zdravotníctvo). Veľká časť právnickej literatúry sa dostala do archívu ako súčasť fondov okresných či notárskych úradov.

Medzi knižničné zbierky radíme aj zbierku kalendárov, evanjelických tlačí a učebníc. Prvé dve sú sprístupnené formou katalógu. Zbierka kalendárov je rozčlenená na 3 menšie skupiny (Modra, Svätý Jur, Pezinok), pretože pochádza z činnosti tamojších magistrátov slobodných kráľovských miest. Obsahuje spolu 216 exemplárov z rokov 1608 ‒ 1874. Najstarší kus má dokonca pergamenovú väzbu zo zatiaľ neidentifikovaného stredovekého kódexu. Zbierka evanjelických tlačí obsahuje takmer 650 rôznych tlačovín z 19. ‒ 1. polovice 20. storočia z činnosti evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku, ktoré sa dostali do archívu s fondmi evanjelických cirkevných zborov v Modre. Zbierka učebníc zatiaľ nie je skatalogizovaná, zaberá 1,8 bm z obdobia 1886 ‒ 1955.

 

VÝPOŽIČNÝ PORIADOK

ODBORNEJ ARCHÍVNEJ KNIŽNICE

 

  

1.    Odborná archívna knižnica zhromažďuje, ochraňuje a spracúva domácu i svetovú literatúru z oblasti archívnictva, histórie, pomocných

      vied historických a ďalších príbuzných vedných odborov. Sprístupňuje ju formou katalógov.

        Účelom odbornej archívnej knižnice je poskytovať vlastným pracovníkom a bádateľom publikácie, ktoré dopĺňajú resp. rozvíjajú poznatky získané štúdiom archívnych dokumentov.

2.    Odborná archívna knižnica vypožičiava knihy výlučne len prezenčne.

      Vypožičané knihy sa študujú prezenčne v bádateľni archívu, ktorá je otvorená :

      v pondelok až štvrtok od 8.00 do 15.00 hod.

      Po tomto čase knižnica knihy nevypožičiava. Výpožičky sa uskutočňujú podľa prevádzkových možností knižnice.

3.   Súčasne môže mať bádateľ vypožičaných najviac 5 zväzkov.

4.   Ak bádateľ nezačne z využívaním vypožičaných kníh do siedmych dní od dohodnutého dňa predloženia, alebo ak využívanie preruší na

      dlhší čas ako 30 dní, odborná archívna knižnica presunie knihy z bádateľne späť do priestorov, v ktorých sú trvalo uchovávané.

5.   Zariadenie knižnice a jej knižničný fond sú štátnym vlastníctvom. Služby knižnice sú bezplatné.

        Knihy nie sú určené na reprografické účely.

6.    Bádateľ je povinný:

        a)   vrátiť vypožičané knihy v takom stave v akom ich prevzal

        b)   pri vypožičaní knihy prezrieť a pracovníkovi knižnice nahlásiť poškodenie, ktoré zistil, v opačnom prípade zodpovedá za všetky

               neskôr zistené závady

        c)   zaobchádzať s vypožičanými knihami starostlivo, nevpisovať do nich poznámky a text nepodčiarkovať

        d)   v prípade poškodenia je bádateľ povinný nahradiť výdavky spojené s opravou vypožičaných kníh

7.    Bádateľom, ktorí porušia niektoré z ustanovení tohto výpožičného poriadku, môže sa ďalšie vypožičiavanie kníh odoprieť.

8.   Výnimky z tohto výpožičného poriadku povoľuje riaditeľ archívu.

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]