Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Verejná správa

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 2. február 2023, štvrtok
 

Oznamy a aktuality

INFORMÁCIA PRE BÁDATEĽOV

Pokračujeme v dopĺňaní zverejnených archívnych pomôcok na podstránke Služby v časti venovanej bádateľom. Zoznam zverejnených archívnych pomôcok si môžete kliknúť aj priamo TU!  

_________________________________________________

OZNÁMENIE

V súlade s usmernením MV SR, SVS, Odboru archívov a registratúr Vám oznamujeme, že bádateľne archívu budú pre verejnosť otvorené bez obmedzení.

Bádateľňa archívu je pre verejnosť prístupná od pondelka do štvrtka v čase od 8.00 do 14.30 hod.

Z dôvodu veľkého záujmu Vám doporučujeme vopred sa na štúdium objednať u pracovníkov bádateľní.

Bližšie informácie Vám poskytneme na telefónnych číslach 051/7733005, 051/7460052, prípadne na emailovej adrese TA.13G4@FD.1GUQLS@.

_________________________________________________

ZAUJÍMAVOSTI

Cisárovná Alžbeta Bavorská zvaná Sissi v roku 1887 udelila insígniu Radu Hviezdového kríža grófke Irme Sztárayovej (PDF, 584 kB). Táto šľachtičná zo Zemplína sa neskôr stala obľúbenou dvornou dámou cisárovnej a svedkom atentátu na cisárovnú na brehu Ženevského jazera.

Viete, že v júli 1665 sa v Prešove uskutočnili strelecké preteky pod názvom FELICITAS (PDF, 573 kB)?

V archívnom fonde Rod Druget z Humenného je uložený nenápadný dokument z konca 17. storočia, ktorý obsahuje údaje o zadržaní, internácií a úmrtí Alžbety Báthoryovej (PDF, 641 kB), známej ako čachtická pani alebo krvavá grófka.

V Štátnom archíve v Prešove sa vo fonde Magistrát mesta Sabinova nachádza svadobné oznámenie Jána Bayera a Márie Pomariusovej z roku 1672 (PDF, 835 kB). Ide o list v tlačenej podobe, ktorý Ján Bayer adresoval sabinovskému richtárovi Jánovi Stӧkelovi.

Pripravili sme pre Vás krátky videošot k archívnemu dokumentu Poučenie Krajinskej sanitátnej komisie ako liečiť chorého na choleru do príchodu lekára z roku 1831. Pozrieť si ho môžete TU

________________________________________________

PREZENTÁCIA ARCHÍVU

Na pracovisku archívu Slanská 31 v Prešove-Nižnej Šebastovej v súčasnosti vystavujeme kópie archívnych dokumentov na tému Podpisy slávnych (PDF, 4 MB). Prezentáciu z tejto výstavy Vám ponúkame aj na tejto stránke. Súčasne sme pre Vás na pracovisku na ulici Slovenskej 40 v Prešove pripravili výstavu na tému Športu zdar! Prešovskému zvlášť! (PDF, 7 MB) I jej prezentáciu Vám ponúkame. Výstavy je možné pozrieť si v úradných hodinách na oboch pracoviskách.

Vzhľadom na obmedzenia prevádzky archívu súvisiace s nepriaznivou epidemiologickou situáciou sme pre verejnosť pripravili prezentáciu Štátny archív v Prešove (PDF, 8 MB), ktorá by mohla čiastočne učiteľom dejepisu nahradiť žiacke a študentské exkurzie v našom archíve.

Súčasne dávame do pozornosti aj prezentáciu archívu na tému Epidémie v minulosti  (PDF, 5 MB)a prezentáciu venovanú téme Kroniky (PDF, 22 MB), ktorými približujeme vybrané archívne dokumenty Štátneho archívu v Prešove a jeho pracovísk. 

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Otvorené pre verejnosť pondelok až štvrtok 8.00 - 14.30 hod.

V čase od 11.30 - 12.30 hod. obedňajšia a deziinfekčná prestávka. Ďakujeme za pochopenie.

 

Anketa

Sú pre Vás zaujímavé informácie uvedené v podkapitole Zaujímavosti? Hlasovalo: 430