Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Verejná správa

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 21. apríl 2024, nedeľa
 

Oznamy a aktuality

INFORMÁCIA PRE BÁDATEĽOV

Pokračujeme v dopĺňaní zverejnených archívnych pomôcok na podstránke Služby v časti venovanej bádateľom. Zoznam zverejnených archívnych pomôcok si môžete kliknúť aj priamo TU!  

_________________________________________________

OZNÁMENIE

Bádateľňa archívu je pre verejnosť prístupná od pondelka do štvrtka v čase od 8.00 do 14.30 hod.

Z dôvodu veľkého záujmu Vám doporučujeme vopred sa na štúdium objednať u pracovníkov bádateľní.

Bližšie informácie Vám poskytneme na telefónnych číslach 051/7733005, 051/7460052, prípadne na emailovej adrese TA.13G4@FD.1GUQLS@.

_________________________________________________

ZAUJÍMAVOSTI

Archívne dokumenty nie sú len privilégia, listiny, listy, či knihy, ale napr. aj etikety (PDF, 3 MB). Spomeniete si na výrobky známeho podniku, neskôr firmy, sabinovskej Sabiny?  

V tomto roku si pripomíname 570. výročie udelenia prvého erbu mestu Prešov. Uhorský kráľ Ladislav V. udelil mestu erb zvláštnym privilégiom - armálesom (PDF, 244 kB) za verné služby.

Cisárovná Alžbeta Bavorská zvaná Sissi v roku 1887 udelila insígniu Radu Hviezdového kríža grófke Irme Sztárayovej (PDF, 584 kB). Táto šľachtičná zo Zemplína sa neskôr stala obľúbenou dvornou dámou cisárovnej a svedkom atentátu na cisárovnú na brehu Ženevského jazera.

Viete, že v júli 1665 sa v Prešove uskutočnili strelecké preteky pod názvom FELICITAS (PDF, 573 kB)?

________________________________________________

PREZENTÁCIA ARCHÍVU

Na ulici Slanskej sme pre Vás pripravili výstavu Východné Slovensko v obrazoch, ktorej prezentáciu si môžete pozrieť TU! (PDF, 6 MB)

Ako návrat k výstavam Podpisy slávnych (PDF, 4 MB) a Športu zdar! Prešovskému zvlášť! (PDF, 7 MB) Vám ponúkame prezentácie z týchto výstav.

Dlhodobo sme pre verejnosť pripravili prezentáciu Štátny archív v Prešove (PDF, 8 MB), ktorá môže čiastočne učiteľom dejepisu nahradiť žiacke a študentské exkurzie v našom archíve.

Súčasne dávame do pozornosti aj prezentáciu archívu na tému Epidémie v minulosti  (PDF, 5 MB)a prezentáciu venovanú téme Kroniky (PDF, 22 MB), ktorými približujeme vybrané archívne dokumenty Štátneho archívu v Prešove a jeho pracovísk. 

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Otvorené pre verejnosť pondelok až štvrtok 8.00 - 14.30 hod.

V čase od 11.30 - 12.30 hod. obedňajšia a deziinfekčná prestávka. Ďakujeme za pochopenie.

 

Anketa

Sú pre Vás zaujímavé informácie uvedené v podkapitole Zaujímavosti? Hlasovalo: 776