Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Verejná správa

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 28. máj 2024, utorok
 

Trianon v dokumentoch - Storočná história hraníc Slovenska


     V tomto roku 4. júna si  pripomíname 100. výročie od podpísania Trianonskej mierovej zmluvy, ktorá ako jedna z parížskych mierových zmlúv pomohla nastoliť po prvej svetovej vojne mier v Európe. Zároveň určila nové hranice Maďarska, čím stanovila aj priebeh československo-maďarskej hraničnej čiary ako základ dnešnej slovensko-maďarskej štátnej hranice.

    

     Vzhľadom na význam a charakter tohto výročia Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky v spolupráci s Historickým ústavom SAV pripravili vedeckú konferenciu a výstavu k 100. výročiu Trianonskej mierovej zmluvy. Vedecká konferencia sa uskutočnila 9. a 10. septembra 2020 v priestoroch Univerzitnej knižnice v Bratislave a slávnostné otvorenie výstavy sa uskutočnilo 9. septembra 2020 vo výstavných priestoroch Univerzitnej knižnice v Bratislave.

     Zámerom výstavy je prezentovať informácie, poznatky a memoáre priamych účastníkov rokovania, ako aj samotné archívne dokumenty o priebehu, výsledkoch a realizácii záverov Trianonskej zmluvy ako súčasti  versaillského mierového systému po 1. svetovej vojne. Historický význam Trianonskej zmluvy pre Slovensko umocní aj vystavenie archívnych dokumentov, dobových máp a plánov zakresľujúcich hranice medzi Slovenskom a Maďarskom, ktoré verejnosti sprístupníme po prvý raz.

     Výstava je verejnosti prístupná do 12. októbra 2020.

     Fotogaléria z podujatia:

(Foto: Ctibor Bachratý)

Ctibor Bachratý

 Ctibor Bachratý_2

Ctibor Bachratý_3

 

(Foto: Mgr. Peter Zubko)

 Mfr. Peter Zubko_1

 Mgr. Peter Zubko_2

 Mgr. Peter Zubko_3

Mgr. Peter Zubko_4

 
 
 
 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]