Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 27. máj 2020, streda
 

21 členov organizovanej skupiny je obvinených z miliónových daňových únikov

17. 04. 2011

Úrad boja proti korupcii vykonal jednu z najväčších akcií, do ktorej bolo nasadených 150 policajtov v spolupráci s pracovníkmi colnej správy, a Akadémie Policajného zboru. Akcia aj v spolupráci s Daňovým riaditeľstvom SR prebehla na viacerých miestach v rámci celého Slovenska, od Bratislavy až po Spišskú Novú Ves.

Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii obvinil celkovo 21 osôb. 18 osôb z trestného činu neodvedenia dane a poistného a skrátenia dane a poistného, dve osoby za neodvedenie dane a poistného v spolupáchateľstve a jednu osobu za napomáhanie k tomuto zločinu. Dve z nich mali ešte rozšírené obvinenie z nepriamej korupcie. Podľa policajných informácií táto organizovaná skupina na základe fiktívnych faktúr páchala daňové trestné činy a štátu spôsobila škodu viac ako 7 miliónov eur. Hrozí im za to trest odňatia slobody na sedem až 12 rokov. Stíhaní sú na slobode.

Organizovaná skupina osôb pôsobila najmenej v období od roku 2009 do augusta minulého roka na celom území Slovenska, od Bratislavy až po Spišskú Novú Ves. Hlavou a organizátorom skupiny mal byť Roman J. Riadil činnosť skupiny zameranej na neoprávnené získanie finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu. Okrem neho v skupine figurovali Milan V., Jozef H., Ľuboš A., František F. a Jozef C. Tí mali mať na starosti komunikáciu medzi jednotlivými členmi skupiny, odovzdávať pokyny ako postupovať pri vykonávaní daňových kontrol, preberať a prerozdeľovať nelegálne získané finančné prostriedky. Ďalej mali zabezpečovať a vystavovať fiktívne účtovné doklady medzi ostatných členov ako Jozef K., Marián C., Marek T., Michal S., Jozef R., Patrik P., Milan O., František K., Vladimír B. a ďalších. Takto mali organizovať a riadiť činnosť a vedenie účtovníctva minimálne štrnástich spoločností. Ich nelegálna činnosť podľa policajných zistení spočívala najmä vo vystavovaní a následnom zaúčtovaní fiktívnych faktúr, nikdy však nedošlo k dodaniu tovaru ani služieb uvedených na faktúrach. Následne si mali uplatňovať neoprávnene nadmerný odpočet dane z pridanej hodnoty a zníženie odvodovej povinnosti DPH. Mal s nimi spolupracovať aj Štefan M., pracovník Daňového úradu. Práve pre neho mal Roman J. prisľúbiť 50.000 eur, ak bude pôsobiť aj na ďalších pracovníkov Daňových úradov, aby rozhodli o vyplatení nadmerného odpočtu DPH bez daňovej kontroly. Svojou činnosťou uviedli správcu dane, deväť daňových úradov, do omylu.

Polícia na základe operatívnych informácií prvotne zadokumentovala škodu viac ako 200 tisíc eur, ďalším vyšetrovaním a dokumentovaním sa škoda vyšplhala až na viac ako 7 miliónov eur. V súčinnosti s ostatnými policajnými zložkami zorganizovali akciu, počas ktorej vykonali 22 domových a 19 prehliadok iných priestorov. Zaistili množstvo dôkazných materiálov v podobe listinných a účtovných dôkazov.

Vďaka práci polície a spolupráci s Daňovým riaditeľstvom SR v priebehu vyšetrovania došlo k zabráneniu vyplatenia približne 2,8 miliónov eur na nadmerných odpočtoch DPH.

Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii obvinil 18 osôb z trestného činu neodvedenia dane a poistného a skrátenia dane a poistného ako organizovanú skupinu, z toho hlavného organizátora ešte z nepriamej korupcie, dve osoby za neodvedenie dane a poistného v spolupáchateľstve a jednu osobu, pracovníka Daňového úradu, za napomáhanie k tomuto zločinu a nepriamu korupciu. Všetkým hrozí trest odňatia slobody na sedem až 12 rokov. Stíhaní sú na slobode.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby