Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 29. marec 2024, piatok
 

Aby sa večierok neskončil v nemocnici

28. 10. 2011

party

Blíži sa čas halloween party, vianočných večierkov, koncoročných akcií. Zábava býva v mnohých prípadoch podporovaná alkoholom, no nie len tým. Najmä medzi mladými ľuďmi sa okrem alkoholu objavujú rôzne drogy a omamné látky. Pri neviazanej zábave mladí ľudia často zo zvedavosti experimentujú alebo nechcú „trhať partiu“ a vyskúšajú drogu.

S drogou však práve v tomto období môžeme dôjsť do kontaktu aj nevedomky, pričom sa veľmi rýchlo môžeme stať aj obeťou trestného činu. Môže ísť o chvíľu nepozornosti, keď stratíme nápoj v podniku, alebo na večierku z dohľadu. Za okamih nám v ňom môže pribudnúť droga, ktorá v priebehu niekoľkých minút zmení naše správanie. V niektorých prípadoch stratíme zábrany. Inokedy zostaneme malátny, neovládateľný až paralyzovaný. V takomto stave sme ľahká obeť lúpeže alebo sexuálneho násilia. No stáva sa aj to, že upadneme do bezvedomia a skončíme na jednotke intenzívnej starostlivosti. Môžu nastať neobvyklé alergické reakcie, spojené s dýchacími či srdcovými ťažkosťami, žalúdočnými problémami alebo stratou vedomia. Preto keď zostane pohár mimo dohľadu, radšej si objednajme nový. No aj s alkoholom to môže skončiť podobne a preto treba myslieť na mieru.

Aby lekári nemuseli bojovať o náš život, nehazardujme so zdravím a drogám sa vyhnime. V poslednom období sa na slovenskej drogovej scéne objavili nové syntetické drogy. Tie sa svojimi účinkami podobajú marihuane alebo kokaínu. Do nedávna tieto látky zažívali svoj boom a predávali sa v sieti „crazy shopov“ ako „spice zmesi“ v podobe darčekových balení. Išlo o balíčky v podobe bylinných zmesí, kúpeľných solí alebo tabliet. Ide o stimulanty typu mefedron, čo je pôvodne umelé hnojivo. Vzhľadom na to, že nové drogy obsahovali látky, ktoré do nedávna neboli zakázané, boli prijaté kroky k ich zákazu. Nové syntetické drogy totiž ohrozovali zdravie ako iné drogy. Od marca tohto roku sa však dostali na zoznam zakázaných látok, sieť tzv. crazy shopov bola zrušená a jej konateľ skončil v rukách polície. Preto je výroba, predaj či prechovávanie aj týchto syntetických drog trestné.

Okrem nových syntetických látok sa nechtiac môže dostať do mladého organizmu aj už známy ketamín. Ten sa používa prevažne na veterinárne účely a po jeho užití doslova opustíme vlastné telo. V kombinácii s alkoholom môže spôsobiť poruchy zmyslového vnímania. Ďalšia droga vyskytujúca sa medzi mladými ľuďmi je známa pod názvom GHB, pôvodne zneužívaná v kulturistike. Môže byť v práškovej alebo v kvapalnej forme a preto stačí sekunda nepozornosti, aby skončila v našom pohári. Preto po návrate z tanečného parketu späť k stolu, opustené nápoje bez dohľadu radšej nekonzumujme.

V poslednom období sa vo svete objavuje nová nebezpečná droga Krokodíl. Účinkami je podobná heroínu a od prvej dávky je silne návyková. Názov krokodíl dostala preto, že obsahuje jedy a chemikálie, po ktorých užití pokožka odumiera a začne sa šúpať. Mäkké tkanivá onedlho odpadávajú a končatiny sa obnažujú až na kosť. Pre záchranu života je často potrebná amputácia.

Drogy však majú nie len zdravotné ale aj trestno-právne dopady na osudy mladých ľudí. Ak máme pri sebe hoci len pre vlastnú potrebu drogu, či omamnú látku riskujeme pobyt za mrežami až na tri roky. Ich výroba, kúpa alebo predaj, preprava, či prechovávanie nám však môžu pobyt za mrežami predĺžiť až na desať rokov. Vidina zisku z takejto drogovej trestnej činnosti nás však môže v niektorých prípadoch stáť aj doživotie. No aj výroba, zadováženie, či prechovávanie predmetov určených na výrobu drogy je trestné a hrozí až 15 rokov za mrežami. S drogami sa nevypláca zahrávať, pretože polícii sa darí túto trestnú činnosť odhaľovať. Počas deviatich mesiacov tohto roka polícia odhalila 1.913 prípadov drogovej trestnej činnosti, čo je o 590 viac ako v rovnakom období minulého roka (1.323). V tomto roku až v 114 prípadoch išlo o mladistvých a v 3prípadoch dokonca o maloletých páchateľov. V porovnateľnom období (do konca septembra) minulého roka polícia odhalila 111 prípadov drogovej trestnej činnosti, ktorej sa dopustili mladiství.