Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 30. september 2020, streda
 

Aj slovenský policajný pes dokáže odhaliť falošné bankovky

21. 10. 2011

Dnes v Bratislave končí medzinárodná odborná konferencia o ochrane a falšovaní eura. 9. ročník konferencie EURO South-East prebiehal na Slovensku od utorka 18. októbra tohto roka do dnešného dňa. O problematike ochrany a falšovania eura diskutovať experti z 22 európskych štátov. Hlavným cieľom týchto konferencií je najmä zintenzívnenie policajnej spolupráce a medzinárodná koordinácia ochrany eura pred falšovaním.

Odbor kynológie a hipológie Prezídia Policajného zboru v súvislosti s prechodom Slovenskej republiky na jednotnú európsku menu „euro“ rozšíril svoju pôsobnosť o výcvik služobných psov na vyhľadávanie eurobankoviek. Cieľom je zabezpečiť ochranu eurobankoviek pred ich falšovaním, pozmeňovaním a následnou distribúciou falošných a pozmeňovaných eurobankoviek. Školenie v základnom kurze na vyhľadávanie eurobankoviek už pred niekoľkými rokmi absolvovali prví dvaja psovodi a dva služobné psy. Prípravy boli úspešné a aj slovenská polícia sa môže pochváliť, že má policajných psov na vyhľadávanie eurobankoviek.

Svedčia o tom aj realizované prípady z praxe:

Slovenský policajný pes vyhľadal pri domovej prehliadke v Českej republike bankovky pochádzajúce z trestnej činnosti. Krajské riaditeľstvo Polície Severomoravského kraja požiadalo už v roku 2009 Prezídium Policajného zboru o medzinárodnú spoluprácu pri odhaľovaní trestnej činnosti vo veci odcudzenia finančnej hotovosti. Na základe uvedeného vyžiadania bol použitý policajný pes Rasty Polícia – Slovakia, inštruktora odboru kynológie a hipológie Jána Löva na výkon trestno-procesného úkonu pri domovej prehliadke. Pes pri tomto úkone našiel v rodinnom dome v Bernaticích nad Odrou, okr. Nový Jičín bankovky v nominálnej hodnote 10.000 CZK, ukrytých v komode.

Ide o prvý medzinárodných úspech slovenského policajného psa od zavedenia detekcie bankoviek do policajnej praxe ako novej metódy kriminalistickej taktiky. Rasty Polícia – Slovakia je 5 – ročný nemecký ovčiak pochádzajúci zo slovenského policajného chovu. Polícia služobného psa na vyhľadávanie nielen eurobankoviek využíva niekoľko krát v priebehu roka.

Polícii sa darí odhaľovať trestnú činnosť s falošnými bankovkami. Dva najčerstvejšie prípady sa podarilo tento týždeň realizovať v Nitrianskom a Žilinskom kraji.

Nitriansky vyšetrovateľ obvinil zo zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov v spolupáchateľstve, troch 28-ročných mužov a jednu 32-ročnú ženu. Štvorica obvinených prišla v lete tohto roku s nápadom vyrobiť si eurobankovky. Do domu manželského páru v Zbehoch si po vzájomnej dohode priniesli tlačiareň a vyrobili 7 kusov 50,- eurových bankoviek. Tieto koncom minulého mesiaca použili na kúpu notebooku. Keďže, sa 26-ročnému predávajúcemu mužovi bankovky nepozdávali, kontaktoval políciu. Následne bola zaistená tlačiareň na ktorej boli eurobankovky vyrobené. Obvinení sa ku skutku priznali. Nakoľko sa jeden z obvinených Ľudovít, takejto trestnej činnosti dopustil už v minulosti, bol vzatý vo väzby. Martin a Marta s Petrom sú stíhaní na slobode. Za tento zločin im hrozí trest odňatia slobody na sedem až 10 rokov.

Polícia v Žiline zadržala muža z Bratislavy, ktorý dával do obehu podozrivé bankovky. Zo zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov obvinil žilinský vyšetrovateľ 56-ročného muža z Bratislavy. Obvinený muž v utorok 18. októbra v nočných hodinách v jednej zo žilinských herní požičal bankovku v nominálnej hodnote 50 eur neznámemu mužovi, ktorý hral automaty v herni. Tento bankovku prevzal ako pravú, a chcel si ju rozmeniť u obsluhy na drobné mince. Obsluhujúcemu čašníkovi sa bankovka nepozdávala a zavolal políciu. Následne u Bratislavčana polícia zaistila aj ďalšie podozrivé bankovky a to 3 ks bankoviek v nominálnej hodnote 100,-€, 2 ks bankoviek v nominálnej hodnote 50,-€ a 1 bankovku v nominálnej hodnote 10,-€. Všetky podozrivé bankovky boli zaslané na expertízu.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby