Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 30. september 2020, streda
 

Až 16 osôb malo korupciou získať invalidný dôchodok

10. 05. 2012

Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii vzniesol ďalšie obvinenia v prípade korupcie pri posudzovaní invalidných dôchodkov. Humenskému posudkovému lekárovi polícia rozšírila obvinenie o ďalších sedem skutkov a referentke Sociálnej poisťovne o ďalšie dva. Vyšetrovateľ obvinil tiež 16 žiadateľov o posudky, ktorí mali lekára a referentku podplácať. V prípade dokázania viny hrozí podplácajúcim trest odňatia slobody na šesť mesiacov až tri roky. Všetci sú stíhaní na slobode Obvinení lekár a referentka skončili vo vyšetrovacej väzbe. Hrozí im trest odňatia slobody na tri až osem rokov. Polícia na prípade úzko spolupracuje so Sociálnou poisťovňou, ktorá sporné posudky preveruje.

Už v marci tohto roka polícia informovala verejnosť o obvinení posudkového lekára a referentky Sociálnej poisťovne z korupcie. 63-ročný Anton B. pôsobil v pobočke Sociálnej poisťovne v Humennom ako posudkový lekár. 52-ročná Nadežda Č. pracovala v tejto pobočke ako referentka. Podľa zistení polície mali obaja vo viacerých prípadoch prijať úplatok za posudok v prospech posudzovanej osoby. Išlo o posúdenie dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu a poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť. Na základe týchto, korupciou získaných posudkov štát v niektorých prípadoch vyplácal invalidné dôchodky osobám, ktoré na ne nemali v skutočnosti nárok. Prípady preveruje Sociálna poisťovňa.

Zatiaľ čo v marci, mala polícia zadokumentovaných šesť prípadov, v týchto dňoch zadokumentovala ďalších deväť a vzniesla nové obvinenia, a to aj osobám, ktoré úplatky mali za posudky poskytovať. Z podplácania je obvinených až 16 osôb vo veku 37 až 57 rokov. Výška úplatku za posudok v prospech posudzovaného bola rôzna. Najčastejšie išlo o sumu do 200 eur, v niektorých prípadoch aj o inú nepeňažnú formu úplatku. Lekár Anton B. mal prijať úplatok najmenej v 11 prípadoch a Nadežda Č. minimálne štyri krát.

Pozri tiež správu: Mali prijímať úplatky od invalidných dôchodcov

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby