Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 7. júl 2020, utorok
 

Biele palice preveria ostražitosť vodičov

12. 10. 2012

V pondelok 15. októbra si pripomíname Svetový deň bielej palice. Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska v spolupráci s Prezídiom Policajného zboru SR pri tejto príležitosti pripravila dopravno-výchovnú akciu Deň bielej palice.

Cieľom akcie je upozorniť vodičov na chodcov so zrakovým postihnutím, ktorí sa pohybujú s bielou palicou či vodiacim psom bez sprievodu inej osoby. Spoliehajú sa hlavne na svoj sluch, čo je však v dnešnej dobe nástupu tichých automobilov stále nebezpečnejšie. Preto Európska únia nevidiacich navrhuje zavedenie špeciálneho zvukového systému, ktorý by sa aktivoval pri rýchlosti vozidla nižšej než 40 km/h, dôležitá je však predovšetkým ústretovosť vodičov. „Ide nám nielen o našu bezpečnosť pri samostatnom pohybe, ale najmä o bezpečnosť všetkých účastníkov cestnej premávky, ktorým biela palica signalizuje našu prítomnosť," približuje Branislav Mamojka, predseda Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska.

V Deň bielej palice budú nevidiaci ľudia po celom Slovensku naznačovať na 64 priechodoch v 45 mestách svoj úmysel prejsť cez priechod pre chodcov. Policajné hliadky budú niekoľko desiatok metrov za priechodom zastavovať autá. Vodiči, ktorí nevidiacemu chodcovi nedali prednosť, dostanú okrem vysvetlenia priestupku informačný leták s vysvetlením funkcie bielej palice. Šoféri, ktorí pred priechodom zastavili, dostanú navyše darček – osviežovač do auta s potlačou motívu Dňa bielej palice a loga ÚNSS. Akcia má osvetový a preventívny charakter. „Zámerom nie je vyberanie blokových pokút, ale znížiť nehodovosť a úmrtnosť na cestách." povedal viceprezident plk. JUDr. Ľubomír Ábel. Záštitu nad akciou prevzal minister vnútra Róbert Kaliňák.

Nevidomý na prechode pre chodcov

Nevidomý na prechode

Zástupcovia Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska

Predseda únie nevidiacich a slabozrakých pán Mamojka s viceprezidentom PZ Ľubomírom Ábelom

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby