Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 12. august 2020, streda
 

Cez fiktívnu spoločnosť dvaja konatelia skrátili dane o takmer 1,3 milióna eur

13. 07. 2011

Vyšetrovateľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite obvinil dvoch Žilinčanov zo skrátenia dane a poistného. Martin S. (32) a Milan Š. (33), konatelia súkromných spoločností, prostredníctvom fiktívnej spoločnosti pripravili štát na daniach o takmer 1,3 mil. eur. Hrozí im trest odňatia slobody na sedem až 12 rokov. Obaja obvinení sú v súčasnosti stíhaní na slobode.

Martin S. ako konateľ maďarskej obchodnej spoločnosti v minulom roku od februára do konca októbra nakúpil od nemeckej a dvoch českých spoločností rôzny tovar. Išlo najmä o tonery, PC komponenty a PC príslušenstvo. Martin S. zabezpečil prevoz tohto tovaru z Čiech cez naše územie do Maďarska. Následne obratom bez vyskladnenia zabezpečil vývoz tovaru na naše územie. Keďže bol evidovaný ako platca DPH v Maďarsku, na Slovensku deklaroval tovar ako oslobodený od dane z pridanej hodnoty. Tovar nakúpila bratislavská spoločnosť, tá však podľa zistení polície bola len formálna a neaktívna. Na adrese podnikania sa nenachádza a so správcom dane nekomunikuje. Vytvorená bola len za účelom deklarovania nadobudnutia tovaru oslobodeného od DPH a jeho následného predaja s DPH. Fiktívna spoločnosť dodala nadobudnutý tovar firme, ktorej konateľom je druhý obvinený, Milan Š. Tovar však fakturovala už s príslušnou DPH. Následne bol tovar dodaný cez dve žilinské spoločnosti ďalším odberateľom. Okrem slovenských odberateľov boli medzi odberateľmi aj česká a nemecká spoločnosť, od ktorých tovar pôvodne pochádzal.

Obvinení Martin S. a Milan Š. medzi sebou prevádzali tovar prostredníctvom fiktívnej spoločnosti v snahe vyhnúť sa daňovým povinnostiam. Skrátili tak daň z pridanej hodnoty čím získali neoprávnený prospech vo veľkom rozsahu. Takýmto spôsobom štát pripravili o takmer 1,3 mil. eur. Kde sa v súčasnosti peniaze nachádzajú, je predmetom ďalšieho vyšetrovania. Za tento trestný čin im v prípade jeho dokázania hrozí trest odňatia slobody na sedem až 12 rokov. Obaja obvinení sú v súčasnosti stíhaní na slobode. Fiktívna spoločnosť má od mája 2010 z úradnej moci zrušenú registráciu platcu DPH.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby