Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 13. august 2020, štvrtok
 

„Čistá hlava“ psa je rozhodujúca pri jeho využití v teréne

20. 02. 2013

Koncom minulého týždňa (14.2. - 15.2.) sa v Bratislave stretli policajti so svojimi služobnými psami z celého Slovenska. Odbor kynológie a hipológie Prezídia Policajného zboru zorganizoval odborný seminár o význame a využití služobných psov vycvičených na porovnávanie osôb a vecí metódou pachových konzerv, ktorých výsledky sa využívajú v trestnom konaní.

            Na tohtoročnom odbornom seminári sa zúčastnili aj štyria pozvaní odborníci Polície Českej republiky špecializujúci sa na využívanie metódy pachových konzerv z Juhomoravského kraja, vedení plk. JUDr. Františkom Klimusom.

            Prvý deň seminára si česká delegácia pozrela výcvik a praktické výkony služobných psov využívaných na pracovisku metódy pachových konzerv Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave a hostia predniesli na pracovnom rokovaní svoje odborné príspevky, zamerané na metodiku výcviku a taktiku využívania služobných psov v Českej republike.

            Na druhý deň predniesol svoj odborný príspevok metodik a vedúci skupiny OKH P PZ v Banskej Bystrici npor. Bc. Ján Varga, po odznení ktorého účastníci prednášky živo diskutovali a porovnávali svoje skúsenosti z dennej praxe svojich špecializovaných pracovísk.

            Účastníci seminára si pozreli úroveň ustajnenia služobných psov a ukážky ich pracovných výkonov. Keďže sa na takýto výcvik používajú najmä plemená nemeckých ovčiakov, účastníci seminára so zaujatím sledovali a obdivovali čuchový výkon služobného psa zaradeného na tomto pracovisku, pôvodného francúzskeho plemena bauceron, ktorého cvičí a využíva npráp. František Varga. Bauceron sa zvyčajne využíva ako všestranný pes, s mimoriadnymi obranárskymi vlohami, ale jeho čuchové schopnosti využívajú aj psovodi - záchranári pri vyhľadávaní stratených, nezvestných a zavalených osôb. Zúčastnení na ukážke sa navzájom zhodli, že pre akýkoľvek náročný výcvik nie je rozhodujúce plemeno psa, ale najmä jeho „čistá hlava“, tzn. vyrovnaná povaha a ničím nenahraditeľné fyziologické schopnosti (v tomto prípade najmä čuch), spojené s ochotou bezvýhradne spolupracovať s človekom.

            Kpt. Jozef  Černák z  KR PZ v Bratislave predviedol aj prípravu a výcvik šteňaťa plemena nemecký ovčiak, ktoré sa s využitím základného pokrmového reflexu a zapojením rozvíjajúcich sa čuchových schopností učí vyhľadávať kúsky potravy ukryté v reálnych nádobách používaných pri ostrom porovnávaní konzervovaných pachov. Tým sa v ňom upevňuje záujem o vyhľadanie záujmového pachu, podporované poskytnutím potravy ako odmeny. 

Dlhoročná úspešná spolupráca slovenskej a českej polície v oblasti výcviku a použitia služobných psov sa opäť potvrdila. Odbor kynológie a hipológie bude aj v budúcnosti realizovať podobné konferencie.
01 odbornici na MPK CR_SR
01 odbornici na MPK CR_SR
02 prednaska  sefa MPK v BB
02 prednaska sefa MPK v BB
03 ucastnici prednaasky
03 ucastnici prednaasky
04 diskusia
04 diskusia
05 prehliadka ustajnenia psov
05 prehliadka ustajnenia psov
06 pracovisko MPK v Ba
06 pracovisko MPK v Ba
07 ulozene pachove konzervy
07 ulozene pachove konzervy
08 priprava v sterilnom prostredi
08 priprava v sterilnom prostredi
09 pes sumuje porovnavaci pach
09 pes sumuje porovnavaci pach
10 sumovanie porovnavaci pach
10 sumovanie porovnavaci pach
11 pes zalahnutim oznaci zhodnost pachu
11 pes zalahnutim oznaci zhodnost pachu
12 psovod psa odmeni
12 psovod psa odmeni
13 priprava steniatka
13 priprava steniatka
     
 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby