Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 7. august 2020, piatok
 

Dopravno-bezpečnostná situácia v tomto roku - Polícia zaznamenala historicky najnižšiu nehodovosť

11. 02. 2011

So zreteľom na tragicky a nevinne vyhasnuté ľudské životy policajný zbor vyvíja aktivity smerujúce k zníženiu počtu dopravných nehôd, a to v úmysle chrániť životy, zdravie a majetok občanov. K 11. februáru 2011 policajný zbor eviduje 1.861 dopravných nehôd, pri ktorých bolo usmrtených 30 osôb, ťažko zranených 85 osôb a ľahko sa zranilo 559 osôb. Tieto štatistické ukazovatele sú historicky najnižšie s porovnateľnými obdobiami od roku 1993, teda od vzniku samostatnej Slovenskej republiky. V roku 2010 v porovnateľnom období polícia zaznamenala v tom čase historicky najpozitívnejší vývoj dopravno-bezpečnostnej situácie. Čo vtedy predstavovalo 2.435 (rozdiel - 574) dopravných nehôd, pri ktorých bolo usmrtených 34 (rozdiel - 4) osôb, 124 (rozdiel - 39) osôb sa zranilo ťažko a 624 (rozdiel - 65) utrpelo ľahké zranenie.

Napriek tomuto pozitívnemu vývoju sa s touto situáciou neuspokojujeme. Polícia sa do budúcna sústredí na prísnejšiu kontrolu všetkých účastníkov cestnej premávky. Dopravní policajti sa zameriavajú na prekročenie rýchlostí, požitie alkoholu a iných návykových látok. Nekompromisne budeme pristupovať k vodičom pod vplyvom alkoholu, ako aj k vodičom, ktorí hrubým spôsobom porušujú dopravné predpisy a svojou jazdou ohrozujú ostatných účastníkov cestnej premávky. Policajti sa zamerajú aj na rešpektovanie ustanovení cestnej premávky týkajúce sa povinností vodičov voči chodcom a v prípade chodcov na používanie cestných priechodov. Kontrolám sa totiž nevyhnú ani chodci a cyklisti. Policajti budú monitorovať najmä bezpečnostné prvky, ako napríklad reflexné označenie, či prilby. Cyklisti sú vodičmi vozidiel, a aj na nich sa vzťahuje zákaz viesť bicykel pod vplyvom alkoholu. Vo väčšine európskych štátoch, najmä v tomto období, by si mali vodiči uvedomiť, že v nepriaznivom počasí, keď je na vozovke roztápajúci sa ľad, prší, či sneží, treba znížiť rýchlosť a jazdu prispôsobiť svojim schopnostiam.

Pravidelne počas piatkov a víkendov krajské riaditeľstvá Policajného zboru zabezpečujú zvýšené kontroly vodičov na alkohol a návykové látky. Hliadky sú sústredené najmä v blízkosti kultúrno-spoločenských podujatí, v okolí zábavných centier, diskoték, herní a barov. Cieľom týchto opatrení je pozitívne ovplyvniť bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, a tak znížiť nehodovosť a úmrtnosť na cestách.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby