Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. september 2020, piatok
 

Korupcia poškodzuje príjmy do štátneho rozpočtu

24. 09. 2010

Obvodný lekár vystavoval za úplatok fiktívne potvrdenia o práceneschopnosti. V mnohých prípadoch išlo o živnostníkov, ktorí sa takýmto spôsobom vyhli plateniu vyšších odvodov do Sociálnej poisťovne. Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii obvinil lekára z trestného činu prijímania úplatku. Obvinenému hrozí trest odňatia slobody až osem rokov.
Lekár minimálne v šiestich prípadoch vydal potvrdenie o práceneschopnosti zdravým návštevníkom ambulancie. Koncom letného obdobia ordináciu navštevovali najmä živnostníci, ktorí nemali pracovné zákazky. Živnostník, ktorý predloží Sociálnej poisťovni lekárske potvrdenie o práceneschopnosti neplatí odvody v príslušnom kalendárnom mesiaci. Ušetrí tak približne 145 eur. Zároveň má nárok na výplatu dávky z nemocenského poistenia, ktorá môže byť aj viac ako 250 eur. Lekár vystavoval fiktívne potvrdenia za úplatok, ktorého výška závisela od počtu dní PN-ky. Za jeden deň si spravidla vypýtal jedno euro. Lekár, tak prijímal úplatky a toto jeho konanie malo za následok znižovanie príjmov a súčasne zvyšovanie výdavkov štátneho rozpočtu prostredníctvom Sociálnej poisťovne. Za fiktívne potvrdenia prijal v priemere od jedného pacienta niekoľko desiatok eur.
Úrad boja proti korupcii odhalil korupčné správanie lekára a obvinil ho z trestného činu prijímania úplatku. Vyšetrovateľ spracoval návrh na jeho vzatie do väzby. Lekárovi hrozí trest odňatia slobody na tri až osem rokov. V prípade osôb, ktoré úplatky lekárovi dali, prebiehajú procesné úkony.
 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby