Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 29. marec 2024, piatok
 

Lekárnici spolupracovali s drogovými dílermi

26. 02. 2009

Obr. č. 2 zaistené predmety z protidrogovej akcieNárodná protidrogová jednotka vykonala protidrogovú akciu pod názvom „Jaroš“. Výraznou mierou tým oslabila trh s metamfetamínom v Žilinskom kraji (najmä región Kysuckého Nového Mesta).

Akcia bola rozdelená do troch častí. Prvá časť prebehla ešte v auguste 2008, kedy v spolupráci s Českou republikou zadržali 2 osoby: 29-ročného Petra B. a 25-ročného Róberta H. Zdroj metamfetamínu mali v Českej republike, ďalej ho predávali medzi menších dílerov a tí následne konzumentom. V rámci akcie bola vykonaná prehliadka osobného motorového vozidla a domová prehliadka. Zaistených bolo viac ako 1000 obvyklých jednorazových dávok pervitínu.

Druhá časť bola v januári tohto roku, kedy pracovníci NPJ zadržali trojčlennú skupinu (35-ročného Petra G., 24-ročného Martina K., 22-ročného Tomáša M.).
Peter G. vyrábal z voľne dostupných liekov pervitín, v mieste jeho trvalého bydliska bolo zaistené kompletné laboratórium na jeho výrobu. Pervitín predával ďalším osobám a tie ho distribuovali konzumentom. Všetci členovia tejto skupiny sú drogovo závislí.
Počas akcie bolo vykonaných 5 domových prehliadok a 4 prehliadky motorových vozidiel, pričom bolo zaistených 200 dávok metamfetamínu, extáza a rastlina Cannabis.

Akcia „Jaroš“ skončila koncom januára, kedy policajti zadržali 29-ročnú zamestnankyňu lekárne v Žiline. Petrovi G. vedome zabezpečovala väčšie množstvá rôznych liekov, ktoré obsahujú pseudoefedrín. Peter z nich vyrábal psychotropnú látku metamfetamín. Lekárnička vedela na čo Peter využíva lieky a poskytovala mu ich za peniaze. Celkovo je stíhaných 6 osôb, z toho sú 3 vo väzbe. Sú obvinení z drogovej trestnej činnosti, lekárnička formou spolupáchteľstva, môže im hroziť trest odňatia slobody na 4 až 10 rokov.

Koncom minulého roku pracovníci Národnej protidrogovej jednotky realizovali protidrogovú akciu aj na území Banskobystrického kraja a Trenčianskeho kraja pod názvom „Krysa“. Obvinili 4 osoby (32-ročného Jozefa H., 30-ročného Miroslava M., 28-ročného Dalibora V. a 55-ročnú Elenu S.), ktoré sa podieľali na výrobe, prechovávaní a distribúcii pervitínu. Zadržali 100 dávok tejto drogy a mobilné laboratórium na jej výrobu.
Obvinená Elena ako vlastníčka lekárne v Prievidzi opakovane zabezpečovala odpredaj väčšieho množstva balení liekov Nurofen Stopgrip za účelom finančného prospechu.
Za drogovú trestnú činnosť im môže hroziť trest odňatia slobody na 4 až 10 rokov.