Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 5. august 2020, streda
 

Mapy trestných činov

SR, 15. 04. 2013

Polícia obohatila štatistiky kriminality o mapy trestných činov. Po prvý raz má verejnosť možnosť porovnať počet trestných činov pri pohľade na mapu územia Slovenska. Mapy znázorňujú počet trestných činov v územnej pôsobnosti okresných riaditeľstiev Policajného zboru. V Slovenskej republike je takýchto riaditeľstiev 53.

Mapy trestných činov sú rozdelené do viacerých oblastí. Ponúkajú prehľad o počte násilnej, mravnostnej, majetkovej, ekonomickej a celkovej kriminalite na danom území. Aj takýmto spôsobom sa polícia snaží vyjsť občanom v ústrety, aby sa jednoduchšie, rýchlejšie a hlavne prehľadnejšie  zorientovali v číslach.

Na záver je potrebné dodať, že mapy kriminality sú prehľadom počtu trestných činov a nie celkovým obrazom kriminality na Slovensku. Na definovanie kriminality na danom území je potrebné zohľadniť viacero faktorov. Predovšetkým je potrebné vziať v úvahu počet obyvateľov na konkrétnom území. Ak by na dvoch rôznych územiach bol spáchaný rovnaký počet trestných činov, skutočný obraz kriminality by odhalil až ich pomer k počtu obyvateľov. Dva násilné trestné činy v oblasti s nižším počtom obyvateľov by preto predstavovali vyššiu kriminalitu, než rovnaké dva trestné činy v oblasti s niekoľko násobne vyšším počtom obyvateľov, kde by boli obrazom nižšej kriminality na tomto území.

Mapy trestných činov sú verejnosti dostupné na stránke polície v sekcii štatistík: http://www.minv.sk/?statistika-kriminality-v-slovenskej-republike-kopia-1

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby