Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. september 2020, štvrtok
 

Medzinárodná protidrogová akcia skončila obvinením dvoch Slovákov v Nemecku

11. 07. 2011

Úrad boja proti organizovanej kriminalite rozbehol medzinárodnú protidrogovú operáciu s krycím názvom „Studňa“. Okrem slovenskej polície sa jej zúčastnili štyri štáty Európskej únie – Česká republika, Španielsko, Nemecko a Nórsko.

Asi pred pol rokom Úrad boja proti organizovanej kriminalite získal operatívne informácie, že osoby zo Slovenska sa zaoberajú nákupom, tranzitom a dodávkou omamných a psychotropných látok v rámci západnej Európy. Počas preverovania a výmeny informácií s ostatnými krajinami, Úrad boja proti organizovanej kriminalite zistil, že podozrivé osoby sú Ivan J. z Banskej Bystrice a Jozef B. z okresu Považská Bystrica. Je to dvojica, ktorá je súčasťou medzinárodnej skupiny zaoberajúcej sa tranzitom a predajom drog. Skupina má prepojenie na Českú republiku, Španielsko a Nórsko. Drogy prevážali autami, v ktorých si dali vytvoriť rôzne úkryty. Vyvážali ich nielen von zo Slovenska, ale aj na Slovensko. Privážali sem najmä heroín, kokaín a pervitín. Tranzit vykonávali zhruba raz za štvrť roka. Mali vytvorenú sieť dílerov na území Banskobystrického a Žilinského kraja. Tí predávali omamné a psychotropné látky ďalej konzumentom.

Podľa posledných informácií sa chystali previesť drogy v polovici júna. Dali si na svojom aute vyrobiť úkryt – falošné dno nádrže. V ňom chceli previesť drogy na miesto určenia. Konkrétne išlo o marihuanu, ktorú chceli previesť do Nórska.

Minulý týždeň osoby opustili Slovensko a smerovali cez Českú republiku, Španielsko a Nemecko do Nórska. Ich pohyb bol celý čas monitorovaný. Keď dorazili do Nemecka, nemecká polícia ich 21. júna obidvoch zadržala v priestoroch diaľničnej služby Gutersloh, diaľnica A2 smerom na Hanover. Urobili prehliadku ich motorového vozidla a v úkryte našli 10.435 gramov marihuany a peňažnú hotovosť 13.880 eur. Za peniaze chceli pravdepodobne nakúpiť drogy a priviesť ich na Slovensko.

Slováci boli nemeckou políciou obvinení z drogovej trestnej činnosti, v súčasnej dobe by sa mali nachádzať v Nemecku vo väzbe.

Celú akciu riadili, vyhodnocovali a koordinovali policajti Úradu boja proti organizovanej kriminalite prostredníctvom Národných ústrední Europolu.

(JPG, 168 kB)                  

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby