Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 15. august 2020, sobota
 

Na Slovensku sa začali rozmáhať tzv. sobášne podvody

15. 06. 2011

Vyšetrovateľ Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii obvinil z trestného činu prevádzačstva tri osoby, dvoch mužov a jednu ženu. Napomáhali a sami sa zúčastnili sobášneho podvodu za peniaze. Za toto nezákonné konanie im hrozí trest odňatia slobody na dva až osem rokov. Na jedného muža bol spracovaný návrh na stíhanie vo väzbe.

Slovenský občan, pôvodom z Arménska, zorganizoval podvodný sobáš za peniaze. Ďalšieho Slováka nahovoril na uzavretie sobáša s Arménkou za minimálne 850 eur. Za tieto sľúbené peniaze si Arménku zobral za svoju manželku na Matričnom úrade v Bratislave. Tá krátko po sobáši požiadala na Oddelení cudzineckej polície v Bratislave o udelenie povolenia na trvalý pobyt na území Slovenka za účelom zlúčenia rodiny. Polícia však situáciu včas podchytila a trvalý pobyt jej udelený nebol. V prípade vyhovenia jej žiadosti by mohla získať trvalý pobyt na území Slovenskej republiky na päť rokov. Oprávňoval by ju zdržiavať sa v ktoromkoľvek zo štátov Schengenu.

Obdobný prípad sa stal v máji, kedy si Slovenka zobrala účelovo Macedónčana za 2.000 eur. Jeho dôvodom taktiež neboli zvyčajné dôvody sobáša, ale nadobudnutie trvalého pobytu v krajine Schenghenského priestoru.

Na základe dôkaznej situácie vyšetrovateľ obvinil dvoch Slovákov a jednu Slovenku z trestného činu prevádzačstva. Hrozí im za to trest odňatia slobody na dva až osem rokov. Na jedného z mužov bol spracovaný návrh na väzobné stíhanie. V prípade Arménky bude zrealizované jej vyhostenie zo Slovenka. Macedónčan bol už administratívne vyhostený so zákazom vstupu na územie SR na dobu päť rokov.

 

Polícia upozorňuje na riziká spojené s podvodnými sobášmi, ktoré súvisia nie len s trestnou činnosťou ale aj so záväzkami, ktoré z takéhoto sobáša plynú. Uzavretý sobáš nesie so sebou aj záväzky v zmysle zákona o rodine, starostlivosť o deti narodené v dobe takéhoto manželstva a tým pádom vyživovacia povinnosť. Taktiež v prípade smrti aj dedenie po nebohom z manželov.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby