Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 12. august 2020, streda
 

Policajná akcia „Modrá 24“ v obvode železničných dráh

14. 05. 2012

Na Slovensku sa dnes v ranných hodinách (14.5.2012 od 07.00 hodiny) začala v obvode železničných dráh medzinárodná policajná akcia európskej siete RAILPOL. RAILPOL je medzinárodná organizácia združujúca ozbrojené bezpečnostné zbory pôsobiace v obvode železničných dráh. Dvadsaťštyrihodinová policajná akcia s názvom Modrá 24 potrvá až do zajtrajšieho rána (15.5. 2012 do 07.00 hodiny). Celoeurópska akcia má názov podľa farby železníc, ktorou je modrá.

Cieľom policajnej akcie je preventívne pôsobenie v obvode železničných dráh. Príslušníci železničnej, dopravnej a poriadkovej polície plnia počas akcie úlohy súvisiace so železničnou dopravou, ochranou života, zdravia a majetku. Tieto úlohy v rámci akcie plnia aj ostatné členské krajiny RAILPOLu v celej Európe (www.railpol.eu).

Na železniciach, vo vlakoch a na staniciach najčastejšie dochádza k priestupkom proti majetku. Poškodenými sú nielen cestujúci, ale aj majetok železničných spoločností. Policajti preto svoju činnosť sústredia na predchádzanie krádeží v priestoroch železničných staníc, v ich okolí a vo vybraných vlakoch. Vo vlakoch sa polícia zameriava na kontrolu podozrivých osôb vstupujúcich do vlaku, pohybujúcich sa bezdôvodne po vlakovej súprave a na kontrolu odložených batožín. Pátrajú tiež po veciach pochádzajúcich z trestnej činnosti spáchanej v obvode železničných dráh. Pri práci policajtom pomáhajú aj služobné psy, ktoré hľadajú najmä omamné a psychotropné látky. Policajti sa zameriavajú aj na kontrolu dodržiavania všeobecne záväzných právnych predpisov. V súvislosti so železničnou dopravou kontrolujú ich dodržiavanie zo strany cestujúcich. V súvislosti s bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky aj zo strany účastníkov cestnej premávky a dopravcov.

Policajný zbor bude podobné akcie v obvode železničných dráh realizovať aj v budúcnosti. Ich účelom je zvyšovať bezpečnosť železničnej dopravy.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby