Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 1. október 2020, štvrtok
 

Policajná akcia „Silvester“

11. 01. 2010

V posledný deň roka 2009 zadržali policajti Národnej protidrogovej jednotky Úradu boja proti organizovanej kriminalite Prezídia Policajného zboru 46-ročného štátneho príslušníka Nigérie J.C., podozrivého z dovozu kokaínu. Zadržaný bol na letisku M. R. Štefánika v Bratislave po tom, čo o 14,40 hod. vystúpil z lietadla linky Girona – Barcelona – Bratislava.
Policajti zistili, že tento muž má vo svojom tele ukryté cudzie telesá, ktorými boli kapsule rovnakého tvaru. V nich sa nachádzal kokaín o hmotnosti takmer 300 gramov.
Policajný vyšetrovateľ muža obvinil z drogovej trestnej činnosti a hrozí mu trest odňatia slobody od 15 do 20 rokov. Zo zaisteného kokaínu by bolo možné pripraviť až 7 tisíc dávok drogy a jeho hodnota na čiernom trhu predstavuje skoro 115 tisíc €. Zaistený kokaín mohol byť určený pre drogový trh v Rakúsku.

Rovnako ako v predchádzajúcom prípade akcie „Parabola“ (november 2009), spôsob pašovania kokaínu zodpovedá európskemu trendu obchodovania s kokaínom. Kuriéri, ktorými sú cudzí štátni príslušníci (najmä občania Nigérie), na prevoz využívajú najmä telesné dutiny, v ktorých je možná preprava niekoľkých desiatok až stoviek gramov omamných látok. Napriek vysokému stupňu reálneho ohrozenia života v prípade poškodenia obalu kapsule a následnej intoxikácii s najpravdepodobnejším dôsledkom, ktorým by bola smrť kuriéra, vykonávajú pašovanie za nízku odmenu.
Je takmer isté, že kuriéri majú kriminálne skúsenosti s prevozom omamných látok, ich konzumáciou a skúsenosti s letiskovými bezpečnostnými kontrolami. Tieto riziká podstupujú pravdepodobne v dôsledku vlastnej ekonomickej biedy.

Videozáznam - zadržané kapsule s kokaínom (MPG, 2 MB)
 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby