Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. september 2020, štvrtok
 

Policajti aj hasiči hľadajú kvalitnejší dopravný výcvik

21. 08. 2014

Prezidenti policajného zboru Slovenskej republiky, Českej republiky a Poľska dnes v priestoroch slovenského Centra bezpečnej jazdy – Driving Academy diskutovali o systéme dopravného vzdelávania záchranných a zásahových zložiek. Svoje skúsenosti zástupcom policajných zborov predstavili vzdelávacie centrá zo Slovenska a z Čiech.

„V kontexte Stratégie zvýšenia bezpečnosti cestnej premávky sme analyzovali štandardy dopravného výcviku v jednotlivých krajinách Európy. Situácia v našich troch krajinách je podobná a v systéme absentujú centrá, ktoré zabezpečujú ďalšie vzdelávanie vodičov,“ hovorí Milan Troška, riaditeľ oddelenia Bezpečnosti cestnej premávky Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.

V Poľsku aj na Slovensku poskytuje dodatočný dopravný výcvik jedno centrum, v Čechách sú štyri. Pre porovnanie, v Rakúsku majú vodiči možnosť absolvovať doplnkový dopravný výcvik v takmer 30 centrách po celej krajine. „O efekte doplnkového vzdelávania vodičov dnes v Európe už takmer nikto nepochybuje. Táto prax sa stáva európskym štandardom,“ pripomína Milan Troška.    

„Dopravnému vzdelávaniu záchranných a zásahových zložiek chceme venovať vyššiu pozornosť. Príslušníci Policajného zboru čelia na cestách každodenne neštandardným situáciám, na ktoré sa musia náležite pripraviť. Z diskusií s kolegami vyplynulo, že podobná situácia je aj v Poľsku a Českej republike,“ hodnotí Tibor Gašpar, prezident Policajného zboru SR.

Centrá dopravného výcviku, na rozdiel od bežného vzdelávania v autoškole zabezpečujú prípravu vodičov na neštandardné situácie: vyhnutie sa prekážkam, nedotáčavý a pretáčavý šmyk, aquaplaning a pod. V kontexte vzdelávania záchranných a zásahových zložiek sú zručnosti získané v takýchto centrách potrebné pre správne plnenie úloh a nevyhnuté napríklad pre vodičov vozidiel s právom prednostnej jazdy. 

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby