Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. september 2020, nedeľa
 

Policajti u každého 46. zistili nepoužitie bezpečnostného pásu

21. 09. 2011

V Európe, aj na slovenských cestách polícia minulý týždeň (12.-18.9) počas dopravno-bezpečnostnej akcie kontrolovala používanie bezpečnostných pásov a autosedačiek. Akciu zameranú na dodržiavanie povinností osôb sediacich na sedadle povinne vybavenom bezpečnostným pásom alebo iným zadržiavacím zariadením vyhlásila medzinárodná stavovská organizácia dopravných polícií európskych štátov TISPOL. Počas akcie slovenskí policajti vo viac ako 19 tisíc vozidlách skontrolovali takmer 32 tisíc cestujúcich. Porušenie predpisov o používaní bezpečnostných systémov polícia zistila v 648 prípadoch. 40 detí nesedelo v autosedačkách a 608 cestujúcich nepoužilo pri preprave autom bezpečnostný pás.

Bezpečnostné pásy a zadržiavacie zariadenia prispievajú k bezpečnosti prepravovaných osôb. V prípade dopravnej nehody bezpečnostné pásy a autosedačky zvyšujú pravdepodobnosť záchrany ľudského života. Ich používanie malo byť predovšetkým otázkou zodpovednosti za život a zdravie nás ako aj ostatných pasažierov. Počas minulotýždňovej dopravno-bezpečnostnej akcie policajti kontrolovali, či osoba sediaca na sedadle povinne vybavenom bezpečnostným pásom alebo iným zadržiavacím zariadením bezpečnostný systém pri preprave používa. Ide o zákonnú povinnosť účastníkov cestnej premávky a v prípade jej porušenia hrozí pokuta 60 eur. Podobne je to aj v prípade prepravy detí. Ak sa na sedadle vozidla vybavenom bezpečnostným pásom prepravuje dieťa s výškou menšou než 150 cm, musí byť toto sedadlo vybavené detským zadržiavacím zariadením - autosedačkou.

Počas minulého týždňa polícia skontrolovala viac ako 28 tisíc osôb sediacich na sedadle vozidla povinne vybavenom bezpečnostným pásom a takmer 4 tisíc detí, pri ktorých je povinnosť použiť detské zadržiavacie zariadenie. Pri kontrolách polícia zistila, že každý 46. kontrolovaný bezpečnostné pásy nepoužil, teda 608 osôb sediacich na sedadle povinne vybavenom bezpečnostným pásom nebolo pripútaných. Najčastejšie bezpečnostné pásy nepoužili skontrolovaní účastníci cestnej premávky v Trnavskom kraji (112). V rámci celého Slovenska bolo pri kontrolách zistených 40 prípadov porušenia predpisov o používaní detských zadržiavacích zariadení. Najviac prípadov prepravy dieťaťa bez autosedačky bolo kontrolami zistených v Bratislavskom kraji (21). Dopravní policajti počas akcie zistili aj 4.823 prípadov ostatných porušení pravidiel cestnej premávky, najviac v Žilinskom kraji (878).

Znižovanie dopravnej nehodovosti a jej následkov je cieľom každej realizovanej a plánovanej dopravno-bezpečnostnej akcie polície nielen na Slovensku, ale všade vo svete. Dôkazom sú aj pravidelne vyhlasované akcie TISPOLu v Európe. Najbližšia bude v mesiaci október, zameraná na kontrolu nákladných vozidiel a dodržiavania povinností ich vodičov.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby