Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. september 2020, štvrtok
 

Policajti v celej Európe budú tento týždeň kontrolovať pásy a autosedačky

12. 09. 2011

Od dnes (12. septembra) do konca týždňa (18. septembra) prebehne aj na slovenských cestách ďalšia dopravno-bezpečnostná akcia medzinárodnej stavovskej organizácie TISPOL. TISPOL združuje služby dopravnej polície európskych štátov. Septembrová týždňová dopravno-bezpečnostná akcia je zameraná na dodržiavanie povinností osôb sediacich na sedadle povinne vybavenom bezpečnostným pásom alebo iným zadržiavacím zariadením. Do celoeurópskej dopravno-bezpečnostnej akcie sa zapoja policajti na celom území Slovenska.

Cieľom dopravno-bezpečnostnej akcie je pozitívne ovplyvnenie bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. Bezpečnostné pásy a zadržiavacie zariadenia prispievajú k bezpečnosti prepravovaných osôb. V prípade dopravnej nehody bezpečnostné pásy a autosedačky zvyšujú pravdepodobnosť záchrany ľudského života. Preto by ich používanie malo byť predovšetkým otázkou zodpovednosti za život a zdravie nás ako aj ostatných pasažierov. Policajti budú kontrolovať či osoby sediace na sedadle povinne vybavenom bezpečnostným pásom ho počas jazdy používajú. Osoba sediaca na sedadle povinne vybavenom bezpečnostným pásom alebo iným zadržiavacím zariadením je totiž povinná ho použiť. Taktiež budú kontroly zamerané na používanie detských zadržiavacích zariadení počas jazdy. Ak sa na sedadle vozidla vybavenom bezpečnostným pásom prepravuje dieťa s výškou menšou než 150 cm, musí byť toto sedadlo vybavené detským zadržiavacím zariadením. Počas júlovej dopravno-bezpečnostnej akcie TISPOL (25. - 31. júl) bolo zistených 52 prípadov porušenia pravidiel o používaní bezpečnostných systémov účastníkmi cestnej premávky.

Policajný zbor od začiatku tohto roka k 11. septembru eviduje 10.265 dopravných nehôd, pri ktorých bolo usmrtených 209 osôb, ťažko zranených 739 osôb a ľahko sa zranilo 4.016 osôb. Tieto štatistické ukazovatele sú historicky najnižšie s porovnateľnými obdobiami od roku 1993, teda od vzniku samostatnej Slovenskej republiky. V roku 2010 v porovnateľnom období polícia zaznamenala 14.643 (rozdiel - 4.378) dopravných nehôd, pri ktorých bolo usmrtených 224 (rozdiel - 15) osôb, 866 (rozdiel - 127) osôb sa zranilo ťažko a 4.672 (rozdiel - 656) utrpelo ľahké zranenie. So zreteľom na tragicky a nevinne vyhasnuté ľudské životy Policajný zbor vyvíja aktivity smerujúce k zníženiu počtu dopravných nehôd, a to v úmysle chrániť životy, zdravie a majetok občanov. Napriek tomuto pozitívnemu vývoju sa s touto situáciou neuspokojujeme. Dopravní policajti sa zamerajú aj na ostatné porušenia pravidiel cestnej premávky. Na nedodržiavanie povolenej rýchlosti, porušovanie zákazu požívania alkoholu alebo iných návykových látok vodičmi a porušovanie základných povinností vodičov.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby