Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 3. august 2020, pondelok
 

Polícia bojuje s nelegálnou migráciou, ďalších 11 osôb obvinených z prevádzačstva

12. 05. 2011

Od začiatku tohto roka Národná jednotka boja proti nelegálnej migrácii zrealizovala päť veľkých policajných akcií proti prevádzačom. Zadržali a obvinili celkom 41 osôb, sú medzi nimi aj dvaja policajti. Obvinení nelegálne prepravili z nášho územia, alebo nelegálne zamestnávali najmenej 268 cudzincov. Obvinení sa obohatili najmenej o 488 tisíc eur. Desiati sú stíhaní väzobne. Medzi 41 obvinenými sú už aj najnovšie prípady. Včera (11. mája 2011) polícia obvinila tri osoby a minulý týždeň deväť. Za trestný čin prevádzačstva hrozí obvineným podľa závažnosti až 25 ročné väzenie.

Národná jednotka boja proti nelegálnej migrácii úradu hraničnej a cudzineckej polície prezídia Policajného zboru v spolupráci s maďarskou políciou včera (11. mája 2011) zadržala tri osoby. Vyšetrovateľ dve Slovenky a Srba obvinil z prevádzačstva spáchaného formou spolupáchateľstva. Slovensky budú stíhané na slobode, Srba vzal súd do vyšetrovacej väzby.

Podľa policajných informácií dve Slovenky a muž srbskej národnosti s dlhodobým pobytom na našom území (vo veku od 35 do 55 rokov) zabezpečili v dňoch 30. až 31. marca tohto roka prepravu zatiaľ nezisteného počtu migrantov Srbskej republiky. Transport bol zabezpečený z Maďarska na Slovensko, cieľovou krajinou bolo Taliansko. Za túto prepravu zinkasovali 1.000 eur. V tomto prípade hrozí obvineným trest odňatia slobody na tri až osem rokov.

 

Policajti Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii úradu hraničnej a cudzineckej polície prezídia Policajného zboru v súčinnosti so zásahovou jednotkou v Sobranciach, mobilnými jednotkami z Bratislavy a policajtmi z oddelenia cudzineckej polície v Banskej Bystrici realizovala minulý týždeň od stredy do piatku (4. do 6. mája 2011) policajnú akciu na rozloženie organizovanej skupiny prevádzačov. Celoslovenskej policajnej akcie sa zúčastnilo celkom 67 policajtov. Deviatich členov organizovanej skupiny zadržali v Bratislavskom a Košickom kraji. Vyšetrovateľ obvinil deväť osôb, jedného občana Afganskej republiky, jednu ženu z Ukrajiny a siedmich Slovákov z prevádzačstva. Dvoch hlavných organizátorov, Slováka a Afganistanca, vzal súd do vyšetrovacej väzby. Ostatní členovia sú stíhaní na slobode.

Podľa policajných informácií od augusta 2010 skupina osôb, občan Afganskej republiky, Ukrajinka a siedmi Slováci, organizovali a zabezpečovali nelegálnym migrantom nedovolené prekročenie štátnej hranice Slovenskej republiky s Ukrajinou. Išlo prevažne o občanov Somálska a Afganskej republiky. Následne ich transportovali k západným hraniciam, s cieľom dopraviť ich do krajín západnej Európy. Žena z Ukrajiny zabezpečovala kontakty na ukrajinskej strane, ostatní členovia skupiny zabezpečili transport a v prípade potreby aj úkryt migrantov. Polícia zistila, že takýmto spôsobom previedli z Ukrajiny na územie Slovenskej republiky najmenej 70 nelegálnych migrantov. Finančný prospech, o ktorý sa takto obohatili predstavuje najmenej 15 tisíc eur. Obvineným v tomto prípade ako členom organizovanej skupiny hrozí trest odňatia slobody sedem až 10 rokov.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby