Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 14. júl 2020, utorok
 

Polícia navrhuje obžalovať šiestich bratislavských výpalníkov

09. 08. 2011

Vyšetrovateľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite ukončil vyšetrovanie v prípade šiestich násilných bratislavských výpalníkov. Šesť mužov vo veku 26 až 31 rokov polícia identifikovala a postupne obvinila od januára tohto roka z trestného činu výtržníctva a jednu osobu (Milana D.) tiež z hrubého nátlaku. V týchto dňoch vyšetrovateľ vyšetrovanie ukončil a predložil spis prokurátorovi s návrhom na podanie obžaloby. Vďaka odvahe prevádzkara bratislavského podniku, ktorý odmietol platiť výpalné a vec nahlásil na políciu, môžu byť páchatelia násilnej trestnej činnosti čoskoro postavení pred súd. Hrozí im niekoľkoročné väzenie.

Polícia v takýchto a podobných prípadoch vie pomôcť a chrániť podnikateľov pred násilnou trestnou činnosťou, potrebuje však ich odvahu a ochotu spolupracovať.

Podľa policajných zistení od konca minulého roku chodil Milan D. (29) do jedného z bratislavských podnikov pýtať takzvané výpalné. Od prevádzkara žiadal finančnú hotovosť 150 eur za „ochranu“, ktorú mu vnucoval. Prevádzkar podniku odmietol platiť. Milan D. sa vyhrážal podpálením drevenej terasy a zničením podniku. Dokonca zdvihol taxu výpalného na 200 eur mesačne, no prevádzkar naďalej odmietal platiť.

Začiatkom tohto roka Milan D. prišiel do bratislavského podniku s ďalšími osobami. Vyzbrojení drevenými palicami a kladivom Milan D. s Miroslavom K. (28), Marekom R. (26), Františkom S. (26), Jánom CH. (29), Martinom O. (31) začali ničiť podnik. Tiež fyzicky napadli nielen prevádzkara, ale aj hostí, ktorí sa v podniku nachádzali. Palicami a kopancami zranili tri osoby tak, že si zranenia vyžiadali lekárske ošetrenie. Následne pripravenou výzbrojou rozbili inventár podniku a spôsobili tak podniku škodu približne 1.500 eur.

Prevádzkar bratislavského podniku prípad ohlásil na polícii a spolupracoval s ňou. Vďaka tomu vyšetrovateľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite mohol rýchlo zdokumentovať a ukončiť vyšetrovanie závažnej násilnej trestnej činnosti návrhom na podanie obžaloby. Už v januári tohto roka polícia obvinila Milana D. z hrubého nátlaku a výtržníctva. Súd ho vzal do vyšetrovacej väzby. Milanovi D. za hrubý nátlak a výtržníctvo hrozí v prípade dokázania viny trest odňatia slobody na štyri až 10 rokov. Polícia následne identifikovala ďalších útočníkov a obvinila ich z výtržníctva. Obvineným Miroslavovi K., Marekovi R., Františkovi S., Jánovi CH. a Martinovi O. za výtržníctvo hrozí trest odňatia slobody na šesť mesiacov až tri roky. Stíhaní sú na slobode.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby