Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 7. august 2020, piatok
 

Polícia odhalila "kamiónovú mafiu" pôsobiacu na medzinárodnej úrovni

15. 03. 2012

Úrad boja proti organizovanej kriminalite obvinil deväť mužov z podvodov pri preprave tovarov kamiónovou dopravou. V jednom prípade po sfalšovaní dokumentácie skončilo 920 LCD televízorov namiesto Holandska v Maďarsku. Tu boli televízory rozpredané. Pobočke medzinárodnej spoločnosti v Nitre vznikla škoda takmer 300 tisíc eur. V druhom prípade na falošné doklady naložili v Nemecku zásielku medených výrobkov. Medené výrobky následne na Slovensku predali do zberných surovín. Nemeckej spoločnosti tak bola spôsobená škoda takmer 130 tisíc eur. V prípade dokázania viny hrozí šiestim obvineným za zločin podvodu spáchaný ako organizovaná skupina trest odňatia slobody na 10 až 15 rokov. Ostatným trom, vzhľadom na nižšiu výšku spôsobenej škody, hrozí väzenie na tri až 10 rokov.

Vyšetrovateľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite obvinil z obzvlášť závažného zločinu podvodu ako organizovanú skupinu 33-ročného Ladislava K., 52-ročného Arnolda N., 36-ročného Igora O., 29-ročného Jozefa G., 27-ročného Balázsa V. a 28-ročného Štefana Sz. Podľa policajných zistení obvinené osoby falšovali firemné a osobné doklady na kamiónové súpravy. Koncom minulého roka na sfalšované doklady naložili v pobočke medzinárodnej spoločnosti v Nitre 920 kusov LCD televízorov. Z tejto spoločnosti mali byť prepravené do mesta Tilburg v Holandsku. Polícia zistila, že tovar skončil v Maďarsku, kde ho obvinené osoby rozpredali rôznym osobám. Medzinárodnej spoločnosti, jej organizačnej zložke v Nitre, spôsobili škodu vo výške takmer 300 tisíc eur. Súd včera rozhodol o vzatí štyroch obvinených do vyšetrovacej väzby. Ladislav K. je vo výkone väzby za drogovú trestnú činnosť, a po Štefanovi Sz. polícia pátra.

Vyšetrovateľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite obvinil zo zločinu podvodu spolupáchateľstvom 40-ročného Patrika B., 37-ročného Mareka V., stíhaní sú vo vyšetrovacej väzbe, a 43-ročného Miroslava K., ktorý je stíhaný na slobode. V máji minulého roka pomocou fiktívnej dokumentácie o firme s falošnými prepravnými a osobnými dokladmi uviedli do omylu nemeckú spoločnosť vyrábajúcu medené výrobky. Tovar naložili, ale nedoručili k cieľovému odberateľovi. Celý ho na Slovensku odviezli do zberných surovín, kde zaň dostali 70 tisíc eur. Nemeckej spoločnosti však spôsobili škodu vo výške takmer 130 tisíc eur.

Na zadržanie osôb polícia pripravila a zrealizovala dve policajné akcie. Jedna prebehla začiatkom februára tohto roka, zadržali tri osoby. Policajti vykonali dve domové prehliadky, prehliadky vozidiel a iných priestorov. Zaistili listinné dôkazy, podklady na vyhotovenie falošných dokladov a krátku guľovú zbraň. Ďalšia akcia prebehla začiatkom tohto týždňa. Počas akcie v okresoch Nitra, Komárno a Dunajská Streda policajti Úradu boja proti organizovanej kriminalite, policajti Útvaru osobitného určenia a nitrianskeho pohotovostného policajného útvaru zadržali štyri osoby. Vykonali celkom šesť domových prehliadok, zaistili rôzne listinné dôkazy, počítače, dátové nosiče a falošné doklady totožnosti.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby