Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 7. august 2020, piatok
 

Polícia odhalila Ukrajinca s falošnou identitou, ktorý zabezpečoval nelegálnu prácu cudzincom

09. 09. 2011

Národná jednotka boja proti nelegálnej migrácii oddelenie Stred rozložila organizovanú skupinu, ktorá sa obohatila najmenej o 517.177 eur za zabezpečenie nelegálneho zamestnávania cudzincov. Vyšetrovateľ obvinil organizovanú skupinu štyroch osôb zo zločinu prevádzačstva. Hlavným organizátorom skupiny bol 72-ročný Ukrajinec. Jeho pravou rukou bol 46-ročný Slovák. V skupine pôsobil aj 64-ročný Slovák a 53-ročná Slovenka. Hrozí im trest odňatia slobody vo výške dva až osem rokov. Hlavný organizátor z Ukrajiny a jeho pravá ruka čelia obvineniu aj z obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Za tento skutok im hrozí trest odňatia slobody vo výške od 12 do 20 rokov.

Hlavným organizátorom skupiny bol 72-ročný Ukrajinec. Polícia zistila, že v období od roku 1995 do roku 2003 podnikal pod vlastným menom na území Slovenska. V tom období mal na našom území aj prechodný pobyt. Pravdepodobne z dôvodu daňových nedoplatkov si však zmenil identitu. Podvodom si zabezpečil ukrajinský cestovný pas s novým menom a dátumom narodenia. V júni 2007 získal na tieto falošné doklady povolenie na prechodný pobyt na území Slovenskej republiky a živnostenské oprávnenie na vykonávanie samostatne zárobkovej činnosti.

Pod takouto falošnou identitou spolupracoval s ďalšími osobami pôsobiacimi na Ukrajine. Tí zabezpečovali Ukrajincov, ktorí mali záujem pracovať na Slovensku. Následne zorganizovali ich prepravu na naše územie a ubytovali ich v okolí Bratislavy. Zamestnanie im našli v rôznych slovenských firmách v Bratislave a okolí, najmä v oblasti stavebníctva a služieb. Ukrajinci potom u nás pracovali bez potrebných povolení na pobyt či zamestnanie. Ich mzdu si nechali vyplácať formou prevodných príkazov na účet jedného zo Slovákov. Časť peňazí použili na vyplatenie miezd v hotovosti Ukrajincom, no väčšiu časť si nechali pre seba ako zisk.

Podľa policajných zistení táto organizovaná skupina zabezpečila od januára 2009 do marca 2011 v 10 slovenských firmách nelegálne zamestnanie pre najmenej 35 Ukrajincov. Finančná hotovosť, o ktorú sa táto skupina obohatila, predstavuje najmenej 517.177 eur.

Policajti Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii dlhodobo pripravovali akciu. Vyvrcholila včera v skorých ranných hodinách. V súčinnosti s ďalšími policajnými zložkami vykonali rozsiahlu policajnú akciu. Vykonali dve domové prehliadky v Bratislave a v Trnave a dve prehliadky nebytových priestorov. Pri domových prehliadkach policajti zaistili finančné prostriedky, účtovné doklady, mobilné telefóny a rôzne firemné pečiatky, dokonca aj so štátnym znakom Ukrajiny. Počas jednej z týchto domových prehliadok našli na dvore rodinného domu v Trnave vypestované rastliny konope siatej, ako aj vysušené časti týchto rastlín. Prípad nelegálneho pestovania marihuany, ako podozrenie z nelegálnej výroby omamných a psychotropných látok, prevzalo Okresné riaditeľstvo policajného zboru v Trnave.

Policajti skontrolovali aj priestory jednej bratislavskej stavebnej firmy. Zadržali dvoch nelegálne pracujúcich občanov Ukrajiny. Na našom území sa zdržiavali neoprávnene, bude im vydané rozhodnutie o administratívnom vyhostení zo Slovenskej republiky.

Vyšetrovateľ obvinil organizovanú skupinu - Ukrajinca a troch Slovákov zo zločinu prevádzačstva. Hrozí im trest odňatia slobody vo výške 2 až 8 rokov. Hlavný organizátor z Ukrajiny a jeho pravá ruka čelia obvineniu aj z obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Za tento skutok im hrozí trest odňatia slobody vo výške od 12 do 20 rokov. Vyšetrovateľ už podal návrh na vzatie hlavného organizátora a jeho pravej ruky do väzby, ďalší dvaja členovia skupiny sú stíhaní na slobode.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby