Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 12. august 2020, streda
 

Polícia odmotáva korupčné klbko nezákonných verejných súťaží na ministerstve obrany

03. 01. 2011

Vyšetrovanie v prípadoch nezákonných postupov pri verejných obstarávaniach na ministerstve obrany pokračuje. Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii obvinil dvoch funkcionárov správ ministerstva zo zneužívania právomoci verejného činiteľa a machinácie pri verejnom obstarávaní. Polícia zistila, že v období od júla 2009 až do júla 2010 zneužívali svoje postavenie a obchádzali zákonný spôsob verejnej súťaže. Podmienky štátnych zákaziek nastavili tak, aby ich mohli prideliť vopred dohodnutým súkromným spoločnostiam, za čo jeden z nich žiadal a prijal úplatok v hodnote 3.300 eur. Obaja funkcionári komunikovali s uchádzačmi do súťaže prostredníctvom podnikateľa Miroslava. D. Toho Úrad boja proti korupcii obvinil z machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe už v auguste minulého roka.

Ministerstvo obrany Slovenskej republiky robí niekoľko desiatok verejných obstarávaní ročne. V tom čase zástupca riaditeľa správy prevádzky a údržby ministerstva obrany v období od júla 2009 až do júla 2010 zo svojej pozície vyhlasovateľa a organizátora verejných obstarávaní ovplyvňoval riaditeľov jednotlivých posádkových správ. Vopred im určoval víťaza súťaže na verejné obstarávanie. Dokonca určil aj ďalšie spoločnosti, ktoré boli oslovené na predloženie cenovej ponuky. Komunikoval aj so zástupcami spoločností a to prostredníctvom podnikateľa Miroslava D. Spoločnosti tak vedeli, že majú cenové ponuky úmyselne nadhodnotiť a zmanipulovať. Následne sa víťazom stala určená spoločnosť. Takýmto konaním došlo k ovplyvňovaniu verejných obstarávaní a ich nadhodnoteniu v rezorte ministerstva obrany v celkovom rozsahu najmenej 1.730.000 eur. Zástupca riaditeľa správy prevádzky a údržby okrem toho žiadal a prijal od uchádzača súťaže úplatok. Za 3.300 eur uchádzačovi sľúbil, že jeho spoločnosť vyhrá i napriek tomu, že nebude spĺňať podmienky. Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii obvinil zástupcu riaditeľa z machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe, z prijímania úplatku a prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Hrozí mu trest odňatia slobody na sedem až dvanásť rokov.

V období od júla 2009 až do júla 2010 rovnako konala aj riaditeľka posádkovej správy budov ministerstva obrany. Vedela, aké podmienky musí spoločnosť spĺňať, aby súťaž vyhrala. S uchádzačmi do súťaží tiež komunikovala prostredníctvom podnikateľa Miroslava D. Riaditeľka zneužila svoje právomoci a dôležité informácie a listiny poskytla zástupcovi jednej firmy. Tým tohto uchádzača uprednostnila a zvýhodnila pred ostatnými. Celková hodnota zmanipulovaných zákaziek predstavuje najmenej 48.700 eur. Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii obvinil riaditeľku zo zločinu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe a prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Hrozí jej trest odňatia slobody na dva až osem rokov.

Zamestnanci ministerstva obrany v období od júla 2009 až do júla 2010 takýmto spôsobom zneužívali svoje postavenie, štátne zákazky a teda peniaze zo štátneho rozpočtu prideľovali spriazneným spoločnostiam. Obvinení sú stíhaní sú na slobode.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby