Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 30. september 2020, streda
 

Polícia podporuje preventívnu akciu "SPOMAĽ" na zníženie nehodovosti

08. 11. 2011

Cieľom polície je pozitívne ovplyvňovať bezpečnosť a plynulosť na cestách, najmä znížiť nehodovosť a úmrtnosť. Polícia pomáha chrániť ľudské životy a zdravie nielen represívne, ale najmä preventívne. Polícia prijala množstvo rôznych opatrení na zníženie nehodovosti, aby mohla pomôcť chrániť životy občanov, hoci je to celospoločenský problém. Zámer polície preventívne ovplyvňovať bezpečnosť a plynulosť na cestách sa osvedčil, dokazujú to aj štatistické ukazovatele. Aj vďaka zvýšenému počtu policajtov na cestách sú vodiči disciplinovanejší. Vodiči si začínajú uvedomovať, že zvýšenou opatrnosťou, predvídavosťou a ohľaduplnosťou sa dá zabrániť mnohým tragédiám. Polícia sa však ešte stále neuspokojuje s takýmito výsledkami. Neustále upozorňuje chodcov a cyklistov, ktorí sú najzraniteľnejším článkom na cestách, o potrebe použitia reflexných prvkov na oblečení.

Polícia organizuje rôzne preventívne akcie na zvýšenie právneho vedomia účastníkov cestnej premávky. Podporuje aj rôzne organizácie, ktorých cieľom je snaha pomôcť ľuďom, aby si uvedomili, že aj ich život môže zbytočne vyhasnúť na cestách, a to nie vždy ich chybou. Toto je cieľom aj preventívnej akcie „Spomaľ“, ktorú na 11. november tohto roka vyhlásil http://www.hliadky.sk/11-november-celoslovenska-akcia-spomal dopravno-spravodajský portál www.hliadky.sk. Na sociálnej sieti facebook vytvorili udalosť k tejto téme, kde apelujú na vodičov, aby bezpečnosť jazdy bola na prvom mieste. Prostredníctvom https://www.facebook.com/event.php?eid=127581427349107 zapájajú širokú, nielen motoristickú verejnosť.

Polícia víta takúto snahu iných a plne ich v takomto dobrom zámere podporuje. Pripomínajú občanom, koľko vyhasnutých životov bolo na slovenských cestách od začiatku tohto roka, ako aj dôležitosť ľudského života ako takého. Od začiatku tohto roka do dnes, 8. novembra 2011 polícia zaznamenala 12.779 dopravných nehôd, čo je o 5.432 nehôd menej ako v rovnakom období v minulom roku (18.211). Ľahko sa zranilo 5.053 osôb, o 796 menej ako v porovnateľnom období minulý rok (5.849). Polícia od začiatku roka eviduje 945 ťažko zranených, čo je o 127 menej ako v rovnakom období v minulom roku (1.072). Pri dopravných nehodách zomrelo 274 osôb, o 12 menej ako v rovnakom období minulý rok (286).

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby