Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 15. júl 2020, streda
 

Polícia podporuje preventívny projekt „Bezpečný návrat domov“

12. 02. 2014

Policajti nemôžu byť všade, preto vítame akúkoľvek iniciatívu, ktorá prispeje k väčšej bezpečnosti na cestách. Polícia preto podporuje preventívny projekt „Bezpečný návrat domov“, ktorý pripravil Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, zameraný na prevenciu rizík v dopravnom správaní adolescentov. U tejto vekovej skupiny veľmi často dochádza k úrazom a úmrtiam pri návrate zo zábavných spoločenských akcií v skorých ranných hodinách cez víkendové dni. Projekt sa snaží vytvoriť informačnú kampaň, ktorá by cieľovej skupine pripomínala s tým súvisiace riziká. Tvárou projektu sa stala speváčka Celeste Buckingham, ktorá pozitívne vplýva svojou hudbou, ale i zdravým štýlom života na slovenskú mládež a ochotne súhlasila podporiť predmetný projekt. „Spoluprácu som prijala preto, že mladí ľudia často nevidia budúcnosť a žijú len pre dnešok,“ povedala speváčka. Ako dodala, chce, aby jej kamaráti, ale aj ľudia, ktorých nepozná, vedeli, že nie je všetko len o dnešku, ale aj o tom, aby prežili zajtrajšok, ďalší deň a celú budúcnosť.

tlačovka UVZ SR

 Ako na tlačovej konferencii v Bratislave (07.02.2014) povedala Viktória Jakubková z Odboru podpory zdravia ÚVZ SR, ide o situácie, keď si mladí ľudia sadnú pod vplyvom alkoholu alebo omamných látok za volant a hrozí riziko, že spôsobia nehodu. „Pripravili sme preto zdravotno-osvetový plagát, ktorý bude o rizikách informovať,“ poznamenala Jakubková. V druhom polroku školského roku 2013/2014 bude plagát distribuovaný na všetky stredné školy a gymnáziá. „Je dôležité, aby na školách bola do vzdelávania zaradená aj dopravná výchova, aby boli  mladí ľudia vedení k zodpovednosti za svoje konanie,“ povedal riaditeľ Odboru dopravnej polície Prezídia SR Ján Ignaták.

Cieľovou skupinou projektu Bezpečný návrat domov je mládež vo veku od 15 do 19 rokov. Mladí ľudia si práve v tomto veku budujú svoje životné návyky, vymykajú sa spod kontroly rodičov, hľadajú si vzory a napodobňujú svojich rovesníkov. Podľa policajných štatistík síce dopravná nehodovosť klesá, ale zvyšuje sa práve počet nehôd pod vplyvom alkoholu zavinených mladými vodičmi vo veku 15 až 17 rokov.

Prehľad dopravných nehôd zavinených vodičmi vybraných vekových kategórií za roky 2011, 2012 a 2013:

 

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby