Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 14. júl 2020, utorok
 

Polícia rozbila skupinu podpaľačov a zadržala ich organizátora

22. 09. 2011

Vyšetrovateľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite obvinil organizátora a troch členov skupiny podpaľačov z trestného činu poškodzovania cudzej veci. Ladislav M. viedol skupinu, ktorá v zatiaľ troch zadokumentovaných prípadoch spôsobila vypálením lekárne, auta a chaty súkromným spoločnostiam škodu viac ako 76 tisíc eur. Organizátora Ladislava M. z Trenčína polícia v utorok zadržala. Bol umiestnený do cely policajného zaistenia a čaká na rozhodnutie súdu o jeho vzatí do vyšetrovacej väzby. Organizátorovi a ďalším trom obvineným osobám, hrozí v prípade preukázania viny trest odňatia slobody od troch do ôsmich rokov.

Začiatkom mája 2009 sa Ladislav M. rozhodol dať „horúcu výstrahu“ obchodnej spoločnosti so sídlom v Modre. Zorganizoval skupinu osôb, aby sídlo spoločnosti pre výstrahu zapálili a ponúkol im za to odmenu 500 eur. Sídlom firmy bola chata. Ešte v ten istý deň kúpili benzín a v nočných hodinách vyrazili na miesto činu. Preliezli plot, kameňom rozbili okno a presvedčili sa, že dnu nikto nie je. Potom chatu obliali prineseným benzínom a zapálili. Požiarom vznikla súkromnej spoločnosti škoda takmer 17 tisíc eur.

Ďalšiu ponuku dal Ladislav M. členom skupiny už za nižšiu odmenu. Tento raz ich za 300 eur požiadal o podpálenie vozidla, k čomu priložil ďalších 100 eur na výdavky. Ladislav M. ich naviedol na kúpu benzínu, vyhľadanie vozidla a jeho zapálenie. V polovici mája 2009 v Trenčíne vozidlo podpaľači podpálil, navyše z neho odcudzil osobné doklady majiteľa a doklady od vozidla. Spôsobená škoda bola vyčíslená na viac ako 4 tisíc eur.

Ďalšie pohľadávky vymáhal Ladislav M. ohňom aj v prípade ďalšej súkromnej spoločnosti, jednej z rožňavských lekární. Opäť zorganizoval skupiny podpaľačov, aby za odmenu lekáreň podpálil. Za to, že zhorí do tla im ponúkol odmenu 500 eur. Začiatkom septembra 2009 v skorých ranných hodinách lekáreň podpálili. Na lekárni vykopli dvere, v jej priestoroch vyliali benzín a lekáreň zapálili. Požiarom vznikla škoda viac ako 55 tisíc eur.

Ladislav M. a ďalší tri osoby čelia obvineniu vyšetrovateľa Úradu boja proti organizovanej kriminalite z trestného činu poškodzovania cudzej veci. V prípade dokázania viny im hrozí trest odňatia slobody od troch do ôsmich rokov. Objednávateľ a organizátor Ladislav M. v súčasnosti čaká v cele policajného zaistenia na rozhodnutie súdu o jeho vyšetrovacej väzbe.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby