Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 28. september 2020, pondelok
 

Polícia rozložila medzinárodnú organizovanú skupinu prevádzačov

08. 11. 2011

Polícia na Slovensku a v Čechách v týchto dňoch obvinila deväť osôb z trestného činu prevádzačstva. Vďaka medzinárodnej spolupráci spolupracujúce polície rozložili významnú medzinárodnú organizovanú skupinu, ktorá zabezpečovala falošné doklady pre nelegálnych migrantov. Polícia zaistila stovky kradnutých identifikačných kariet, od občianskych preukazov, pasov a vodičských preukazov, ktoré mali byť aj ďalej falšované. Polícii sa podarilo zaistiť kompletnú dielňu na falšovanie slovenských a českých dokladov. Podľa zistení polície sa organizovaná skupina prevádzačov od začiatku roka obohatila o viac ako 180 tisíc eur. Štyrom Slovákom, štyrom Čechom a občanovi Rakúska hrozí trest odňatia slobody na 12 až 20 rokov.

Národná jednotka boja proti nelegálnej migrácii vykonala minulý týždeň (2. až 4.11.2011) v súčinnosti s policajným tímom Českej republiky rozsiahlu medzinárodnú policajnú akciu. Tá bola zameraná na odhalenie nelegálne prepravovaných migrantov pochádzajúcich zo Srbska, Čiernej Hory a Vietnamu. Na spolupráci sa podieľali aj partnerské policajné zložky z Rakúska. Akcia prebehla na území Slovenskej a Českej republiky. Slovenskí policajti vykonali domové prehliadky v rôznych častiach Slovenska - Zvolen, Detva, Malacky, Ivanka pri Dunaji, Pezinok, Senec, Bratislava - Ružinov, Podunajské Biskupice. 123 policajtov na Slovenku a v Čechách realizovalo 12 domových prehliadok a štyri prehliadky iných priestorov a pozemkov. Zadržali 17 podozrivých osôb, zaistili 165 rôznych dokladov. Z nich bolo 142 občianskych preukazov, 15 cestovných dokladov a 8 vodičských preukazov. Policajti ďalej zaistili 10 slovenských hologramov, päť falošných pečiatok, 42 fotografií pripravených na pozmenenie dokladov, mobilné telefóny, SIM karty a množstvo listinných dôkazov. Tiež kompletnú počítačovú techniku na výrobu falošných dokladov.

Podľa policajných informácií organizovaná skupina spolupracovala minimálne od minulého roku. Na základe objednávok prevádzači zabezpečili doklady slovenských a českých občanov. Prostredníctvom kuriérov ich doručili do pozmeňovacej dielne a cudzincom odovzdali až sfalšované doklady. S takýmito dokladmi potom cudzinci prekročili hranice. V Rakúsku ich ďalší člen skupiny zamestnal už ako Slovákov, či Čechov. Podľa policajných zistení skupina doposiaľ vyrobila minimálne 100 falošných dokladov, čím sa obohatila najmenej o 180 tisíc eur.

Celkový počet migrantov, ktorých organizovaná skupina takýmto spôsobom previedla, ako aj presný počet osôb, pre ktoré boli falošné doklady vyrobené, je predmetom ďalšieho vyšetrovania. Je veľmi veľká pravdepodobnosť, že polícia obviní aj ďalšie osoby patriace do tejto skupiny prevádzačov a falšovateľov pôsobiacich na území Slovenska a Českej republiky. Vyšetrovatelia na Slovensku a v Čechách zatiaľ obvinili z prevádzačstva deväť osôb vo veku 35 až 42 rokov. Jedného Slováka na Slovensku a dvoch Čechov v Čechách vzali súdy do vyšetrovacej väzby.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby