Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 7. júl 2020, utorok
 

Polícia ukončila vyšetrovanie, navrhla obžalovať 7 členov organizovanej skupiny

13. 10. 2011

Vyšetrovateľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite navrhuje obžalovať siedmich členov organizovanej skupiny zaoberajúcich sa pestovaním a distribúciou marihuany. Sedem mužov vo veku 25 až 53 rokov polícia obvinila v januári tohto roka z trestného činu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držanie a obchodovanie s nimi. Ide o päť osôb vietnamského pôvodu a dve osoby slovenského pôvodu. Vzhľadom na zaistené veľké množstvo drog a z toho vyplývajúcu spoločenskú nebezpečnosť im všetkým hrozí trest odňatia slobody na 10 až 15 rokov. Všetci obvinení sú stíhaní vo vyšetrovacej väzbe.

 Polícia zistila, že organizovaná skupina pôsobila v Trnavskom a Nitrianskom kraji od roku 2010. Bola priamo napojená na ázijský medzinárodný organizovaný zločin v rámci strednej Európy. Pestovali marihuanu tzv. indoorovým spôsobom a následne ju distribuovali na slovenský a maďarský trh. Každá osoba v skupine mala svoje postavenie, od hlavného organizátora, cez pomocníkov až po tzv. záhradníkov. Hlavný organizátor, 35-ročný Vietnamec, riadil skupinu, financoval pestovanie marihuany a zabezpečoval jej odbyt. Jeho pomocníci, dvaja Slováci vo veku 30 a 52 rokov, zabezpečovali bezproblémový chod pestovania, zásobovali záhradníkov a zabezpečovali krytie objektov. Vytipovali si vhodný objekt a zabezpečili prenájom. 31-ročný technik skupiny sa staral o inštaláciu zariadení a kontroloval správnosť postupu pestovania, zaúčal záhradníkov. Záhradníci vietnamského pôvodu vo veku 37 a 46 rokov pestovali marihuanu.

Rastlinu rodu Cannabis pestovali na troch miestach, v Topoľčanoch, v Bukovej a v Šaštín-Stráže. Skupina vyprodukovala mesačne asi 15 kilogramov vysokokvalitnej marihuany. Tým sa dokázali finančne obohatiť najmenej o 50.000 eur mesačne.

Polícii sa podarilo zaistiť veľké množstvo drogy, ktorá mala byť distribuovaná na Slovensku a v Maďarsku. Vyšetrovateľ v týchto dňoch ukončil vyšetrovanie a spis predložil prokurátorovi s návrhom na podanie obžaloby. Siedmim obvineným hrozí väzenie na 10 až 15 rokov.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby