Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. september 2020, štvrtok
 

Polícia ukončila vyšetrovanie v prípade organizovaných daňových podvodov

18. 08. 2011

Vyšetrovateľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite navrhuje obžalovať štyroch členov organizovanej skupiny zo stredného Slovenska z neodvedenia dane a poistného. Štátu neoprávneným odpočtom DPH spôsobili škodu viac ako 80 tisíc eur. Polícia odhalila a obvinila Milana S., Maroša S., Karola O. a Petra P. z daňovej trestnej činnosti koncom februára tohto roku. V týchto dňoch vyšetrovateľ vyšetrovanie ukončil návrhom na podanie obžaloby. V prípade dokázania viny hrozí obvineným trest odňatia slobody na štyri až 10 rokov.

Organizovaná skupina od roku 2008 do roku 2011 páchala ekonomickú trestnú činnosť cez nastrčené osoby, tzv. biele kone. Tie figurovali ako majitelia spoločností, ktoré boli zaradené do účelovo vytvoreného reťazca. Spoločnosti deklarovali nákup a predaj rôznych fiktívnych tovarov na základe fiktívnych zmlúv. Išlo najmä o obchod s nehnuteľnosťami na celom Slovensku. Navzájom si predávali nehnuteľnosti, umelo zvyšovali ich cenu a následne si uplatnili nárok na nadmerný odpočet dane z pridanej hodnoty. Ich cieľom bolo neoprávnene si uplatniť nadmerný odpočet DPH a obohatiť sa na úkor štátneho rozpočtu. Daňové podvody koordinoval Milan S. (49).

Milana S., Maroša S. (40), Petra P. (47) a Karola O. (44) na základe dôkaznej situácie vyšetrovateľ obvinil z trestného činu neodvedenia dane a poistného už koncom februára tohto roka. Počas dokumentovania tejto trestnej činnosti Spravodajská jednotka finančnej polície Úradu boja proti organizovanej kriminalite zistila, že organizovaná skupina má práve rozbehnutý ďalší obchod. Polícia okamžite zasiahla, zorganizovala akciu a zabránila neobvyklej obchodnej operácii. Štátu tak zachránila viac ako 80 tisíc eur.

Daňová trestná činnosť patrí medzi vysoko latentnú ekonomickú kriminalitu. Polícia pri jej dokazovaní vykonáva viacero procesných úkonov. V boji proti tejto forme trestnej činnosti musí vypočuť viacero osôb, zadovážiť podrobné znalecké posudky, vyhodnotiť dôkazový materiál v podobe výpočtovej techniky, pamäťových médií a rôznych účtovných dokladov.

Vyšetrovateľ v tomto prípade zadokumentoval náročnú ekonomickú kriminalitu za necelých šesť mesiacov. V týchto dňoch vyšetrovanie ukončil a spis predložil prokurátorovi s návrhom na podanie obžaloby. Obvinených Milana S. a Petra P. z Banskej Bystrice, Maroša S. z okresu Brezno a Karola O. z Ružomberka vyšetrovateľ navrhuje obžalovať z trestného činu neodvedenia dane a poistného. V prípade dokázania viny im hrozí trest odňatia slobody na štyri až 10 rokov. Stíhaní sú na slobode.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby