Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. september 2020, štvrtok
 

Polícia úspešne rozbila takzvanú „bankomatovú mafiu“ na Slovensku

01. 06. 2011

Polícia zadržala a obvinila členov ďalšej organizovanej skupiny, ktorí podľa zistení polície ničili a vykrádali bankomaty na Slovensku. Ide už o druhú takúto zločineckú skupinu v tomto roku. V marci tohto roka vyšetrovateľ obvinil päť členov organizovanej skupiny, ktorá sa zameriavala na vytrhávanie bankomatov. Tento krát ide o skupinu, ktorá bankomaty najmä rozrezávala. Od začiatku roka polícia neeviduje žiaden dokonaný trestný čin krádeže vlámaním do bankomatov. V minulom roku ich bolo 71, z toho 23 bankomatov bolo vytrhnutých a 17 rezaných. Zvyšné boli vykradnuté rôznymi inými spôsobmi.

Vyšetrovateľ Úrad boja proti organizovanej kriminalite obvinil desať osôb z trestného činu krádeže, poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia a porušovania domovej slobody. Osoby ako organizovaná skupina mali vykradnúť najmenej päť bankomatov v rámci celého Slovenska. Spôsobili tak státisícové škody nielen bankovým inštitúciám, ale aj obciam, kde sa bankomaty nachádzali. Hrozí im za to trest odňatia slobody na desať až 15 rokov. Štyria sú stíhaní väzobne, ostatní na slobode.

(JPG, 1 MB)Desať osôb vo veku od 24 do 43 rokov s bohatou kriminálnou minulosťou s cieľom ďalej v trestnej činnosti pokračovať vytvorilo organizovanú skupinu. Muži pochádzali zo stredného Slovenska, prevažne zo Žiliny. Ich predmetom záujmu bola finančná hotovosť uschovaná v bankomatoch a trezoroch. V priebehu minulého roka vykonali v rámci územia celého Slovenska minimálne päť krádeží vlámaním do bankomatov. Pracovali veľmi profesionálne a koordinovane. Používali profesionálne náradie na prekonanie prekážok, a to najmä rezaním a páčením, bankomaty nevytrhávali. Všetky svoje kroky mali premyslené a boli pripravení na rôzne situácie, ktoré by sa mohli naskytnúť. Priestor a okolie mali vždy dobre prekontrolované, komunikovali cez vysielačky a používali rušičku GSM signálu. Vždy mali oblečené ochranné rukavice, pracovné odevy a kukly. Na zahladenie pachových stôp používali rôzne technické zariadenia, korenie a slzotvorné prostriedky.

Svojím konaním spôsobili státisícové škody nielen bankovým inštitúciám, ale aj na majetku obcí. V niektorých prípadoch znehodnotili napríklad obecné osvetlenie, kamerový systém, dvere. Presná výšky škody zatiaľ nie je vyčíslená, keďže vyšetrovanie a dokazovanie naďalej pokračuje.

Na základe získaných informácií Úrad boja proti organizovanej kriminalite zorganizoval akciu, zameranú na zadržanie podozrivých osôb. Počas nej vykonali tri domové prehliadky a štyri prehliadky iných nebytových priestorov. Našli a zaistili náradie, nákresy objektov, kde sa nachádzali bankomaty, rušičky GSM signálu, ochranné rukavice, kukly a tri krátke guľové zbrane s odstráneným evidenčným číslo. Pričom zbrane boli nabité a pripravené k použitiu. Po zaistení dôkazov vyšetrovateľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite obvinil z trestného činu krádeže, poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia a porušovania domovej slobody desať osôb, hrozí im trest na desať až 15 rokov. Štyria z nich sú z toho stíhaní väzobne.

(JPG, 2 MB)   (JPG, 2 MB)  

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby