Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 15. júl 2020, streda
 

Polícia zadržala na juhu Slovenska 17,5 ton nebezpečného odpadu

22. 07. 2011

Polícii sa podaril ďalší zásah proti priekupníkom s nebezpečným odpadom. Predvčerom (20. júla 2011) v okrese Lučenec zaistila nákladné auto s prívesom plným starých olovených akumulátorov bez oprávnenia na ich výkup, prepravu alebo likvidáciu. Vodič a jeho spoločník sa pokúsili 17,5 ton tohto nebezpečného materiálu previesť do Maďarska. Polícia obvinila Sándora T. a Attilu O., občanov Maďarska, z trestného činu neoprávneného nakladania s odpadmi. V super rýchlom trestnom konaní ich oboch súd už odsúdil na 7 mesiacov podmienečne a uložil trest prepadnutie veci.

Sándor T. (48) naložil v okrese Rimavská Sobota takmer 17,5 tony použitých olovených batérií na náves za nákladným vozidlom. Na pokyn Attilu O. (39) chcel vyviesť tento nebezpečný odpad v stredu (20.07.2011) do Maďarska. Bez príslušného povolenia na výkup, prepravu a likvidáciu týchto batérií. Podľa informácií polície je výkup takýchto batérií v Maďarsku spoplatnení. Za tento náklad mohli získať takmer 10 tisíc eur.

S nebezpečným odpadom sa však Sándor T. nedostal ďaleko. Príslušníci Policajného zboru počas pripravenej akcie zastavili podozrivé nákladné vozidlo. Pri kontrole odhalili nebezpečný odpad bez príslušného povolenia. To že ide o neoprávnené nakladanie s odpadmi potvrdzuje aj Protokol z kontroly Slovenskej inšpekcie životného prostredia. Polícia následne zadržala aj Attilu O. Pod ťarchou dôkazov sa obvinení k trestnému činu priznali, za čo im sudca v super rýchlom trestnom konaní uložil do 24 hodín 7 mesačný podmienečný trest a trest prepadnutia veci.

Polícii sa v tomto regióne špeciálne darí v boji s environmentálnou kriminalitou. V máji tohto roka v okrese Rožňava opäť občania Maďarska Lajos E. (37) a Lajos G. (55) vykupovali, zhromažďovali a prepravovali opotrebované olovené batérie. Takýmto spôsobom neoprávnene nakladali až s 15 tonami nebezpečného odpadu bez príslušného povolenia, ktoré je na to potrebné. Oboch polície obvinila z nedovoleného nakladania s odpadmi. Za takéto konanie uložil Lajosovi E. súd trest zákazu pobytu v obvode okresu Rožňava na dobu 24 mesiacov. V prípade Lajosa G. polícia vyšetrovanie ukončila návrhom na podanie obžaloby. Hrozí mu trest odňatia slobody šesť mesiacov až tri roky.

Polícia má záujem chrániť a pomáhať aj na úseku akým je environmentálna kriminalita. V tejto oblasti tiež spolupracujeme s Ministerstvom životného prostredia SR.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby