Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 1. október 2020, štvrtok
 

Prezident PZ Jaroslav Spišiak navštívil sídlo INTERPOLu. Zdôraznil tým silné väzby medzi národnou a globálnou bezpečnosťou.

20. 01. 2011

Prezident Policajného zboru Slovenskej republiky Jaroslav Spišiak, sa včera 19. januára 2011, stretol s generálnym tajomníkom INTERPOLu Ronaldom K. Noblom v sídle Interpolu vo francúzskom Lyone. Dôvodom návštevy policajného prezidenta bola diskusia o lepšej spolupráci v oblasti vnútroštátnej a celosvetovej bezpečnosti, najmä vzhľadom na blížiace sa Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji. Tie sa majú konať na Slovensku v apríli a máji tohto roku.

Cieľom spolupráce zložiek Slovenskej republiky a Podporného tímu významných udalostí Interpolu je pomôcť pri príprave, koordinácii a realizácii bezpečnostných opatrení. Ide o spoluprácu všetkých 188 členských štátov Interpolu. Vďaka spolupráci dôjde k urýchleniu výmeny správ a zásadných policajných údajov. Napríklad odtlačkov prstov, hľadaných osôb a údajov týkajúcich sa odcudzených a stratených cestovných dokladov a odcudzených motorových vozidiel.

"Naša žiadosť, aby INTERPOL podporil Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji je súčasťou toho, že Slovenská republika sa zaviazala zabezpečiť, aby to množstvo divákov, ktoré očakávame, si mohlo vychutnať udalosť v istote a bezpečnosti,"  povedal prezident PZ Jaroslav Spišiak. "To je len jedna z oblastí, v ktorej sa Slovenská republika zaviazala spolupracovať s Interpolom a každou s jeho členských krajín. Tešíme sa na ďalší rozvoj nášho už tak silného vzťahu ,"  dodal.

Generálny tajomník Interpolu R. K. Noble povedal, že žiadosť Slovenska o nasadenie Podporného tímu je poznaním, že žiadna krajina nemôže pracovať samostatne pri zabezpečovaní medzinárodných podujatí. "Sme radi, že môžeme poskytnúť podporu svetového spoločenstva orgánov činných v trestnom konaní Slovensku a akejkoľvek inej krajine, ktorá si žiada pomoc INTERPOLu,"  povedal generálny tajomník. "Slovensko dlho preukazuje svoj záväzok k medzinárodnej polícii, v neposlednom rade prostredníctvom vyslaného styčného dôstojníka na Generálny sekretariát v Lyone, a to je príklad, ktorý, dúfame, budú ostatné krajiny nasledovať,"  dodal šéf svetového policajného útvaru.

Spolu s riaditeľkou národnej ústredne Interpolu v Bratislave, Adrianou Kolárikovou, bol prezident PZ Jaroslav Spišiak informovaný o celom rade nástrojov a služieb INTERPOLu. Okrem iného o globálnej databáze DNA, odtlačkov prstov a podozrivých teroristov.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby