Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 15. júl 2020, streda
 

Priebežná informácia o vyšetrovaní prípadu prípravy úkladnej vraždy

12. 05. 2011

Vyšetrovateľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite dnes obvinil M. Č., muža z východného Slovenska z prípravy obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy osoby zo zahraničia a z pokusu obzvlášť závažného zločinu vraždy príslušníka Policajného zboru.

Polícia včera (10. mája 2011) realizovala akciu na overenie podozrenia z prípravy trestného činu úkladnej vraždy. Polícia spracovala plán realizácie akcie, pripravila rôzne varianty, ktoré by po potvrdení smerovali k zadržaniu podozrivej osoby. Po získaní informácií procesne zadokumentovaných dostatočne potvrdzujúcich úmysel podozrivého vykonať predmetný skutok riadiaci akcie dal pokyn na zadržanie muža z východného Slovenska. Príslušníci špeciálnych útvarov vykonali zákrok zákonným spôsobom. Na výzvu zakročujúcich policajtov podozrivý nereagoval. Naopak v okamihu vytiahol krátku guľovú zbraň a zahájil streľbu proti zakročujúcim policajtom. Keď príslušníci pohotovostného policajného útvaru zaregistrovali v rukách podozrivého zbraň otočenú v smere zakročujúcich policajtov, použili služobné zbrane a zneškodnili ozbrojeného muža. Podozrivý bol zasiahnutý niekoľkými strelnými ranami, pričom sám vystrelil sedem rán na zakročujúcich policajtov, ktorých úlohou bolo chrániť život osoby vystupujúcej v mene osoby zo zahraničia. Jedna zo striel podozrivého zasiahla do hornej časti trupu zakročujúceho príslušníka Policajného zboru. V súčasnej dobe je zadržaná a obvinená osoba, ako aj postrelený policajt v nemocnici, pričom ich zdravotný stav nedovoľuje vykonávať s nimi procesné úkony.

Policajná akcia pokračuje. Vo veci prípravy úkladnej vraždy bola na mieste zadržania podozrivého vykonaná ohliadka miesta činu a vecí, ktoré mal podozrivý pri sebe. Ďalej bolo zistené a prehliadnuté motorové vozidlo, ktorým sa podozrivý dostavil do blízkosti miesta činu. Na príkaz súdu tiež polícia vykonala dve domové prehliadky a tri prehliadky nebytových priestorov. Polícia procesnými úkonmi zaistila veci, ktoré potvrdzujú úmysel podozrivého, že pripravoval obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy osoby zo zahraničia, ktorú plánoval vykonať v deň jeho zadržania, v krátkom čase po stretnutí v obci Kysak. Rovnako boli zaistené veci pre účely trestného konania, ktoré budú podrobené expertíznemu skúmaniu. Motívy, ako aj ďalšie okolnosti prípadu sú v štádiu vyšetrovania. Polícia aj naďalej prehľadáva širšie okolie miesta zadržania obvineného.

Obidva trestné činy, teda prípravu úkladnej vraždy aj pokus vraždy policajta vyšetruje Úrad boja proti organizovanej kriminalite pod dozorom Úradu špeciálnej prokuratúry GP SR. V súčasnosti sú vykonávané procesné úkony a vyhodnocovanie zaistených stôp, o ďalších posunoch budeme priebežne informovať.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby