Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 1. október 2020, štvrtok
 

Skončilo sa druhé kolo tzv. zbraňovej amnestie

02. 06. 2010

1. novembra 2009 sa začalo druhé kolo tzv. zbraňovej amnestie, ktoré trvalo  až do 31. mája 2010. Za dobrovoľné odovzdanie nelegálne držanej zbrane alebo streliva počas tohto 7-mesačného obdobia nehrozilo trestné stíhanie za nedovolené ozbrojovanie. Vyplýva to z novely zákona o zbraniach a strelive.  Táto novela reaguje tiež na nález ústavného súdu o protiústavnosti niektorých ustanovení zákona. Zrušila  napríklad osobitnú komisiu na posúdenie bezúhonnosti a spoľahlivosti a zadefinovala konkrétne trestné činy, ktoré majú za následok stratu bezúhonnosti pre vydanie zbrojného preukazu alebo licencie.

Odovzdanú zbraň najprv preskúmali kriminalistickí experti, či ňou nebol spáchaný trestný čin. Ak sa potvrdilo, že zbraň nebola použitá pri trestnej činnosti, ten, kto ju odovzdal,  mohol požiadať o jej zaevidovanie. Žiadosť mohol podať na ktoromkoľvek policajnom útvare. Ak o zaevidovanie nepožiadal, zbraň sa stáva vlastníctvom štátu. 

Amnestia pomôže znížiť počet nelegálne držaných zbraní a streliva a uľahčí identifikáciu zbraní, ktoré mohli byť použité v súvislosti s páchaním trestnej činnosti.

Pri prvej zbraňovej amnestii v SR v rokoch  2005-2006 /12 mesiacov /občania odovzdali celkovo 3490 zbraní. Prvá zbraňová amnestia sa nevzťahovala na strelivo. 

Počas teraz ukončenej zbraňovej amnestie (v trvaní 7 mesiacov) bolo odovzdaných

  • 4 368 kusov strelných zbraní, čo predstavuje nárast o 878 kusov v porovnaní s prvou zbraňou amnestiou
  • 45 684 kusov streliva

V prílohe /185. 12 kB, rtf/  (RTF, 190 kB) nájdete informáciu o počtoch odovzdaných zbraní a streliva na jednotlivých krajských policajných riaditeľstvách, o druhoch najviac odovzdávaných zbraní a munície a tiež zaujímavosti, ktoré polícia počas zbraňovej amnestie zaznamenala.


Foto: Yarco

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby