Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 27. september 2020, nedeľa
 

Slováka, ktorý ušiel z väznice v Rakúsku, dolapili v Grécku

31. 01. 2012

Policajti cieľového pátrania Prezídia Policajného zboru Slovenskej republiky pomohli so zadržaním nebezpečného väzňa na úteku. Slovenskú políciu ešte koncom júna minulého roku požiadali justičné orgány Rakúska o spoluprácu v prípade pátrania po väzňovi na úteku, slovenskom štátnom občanovi. 26-ročný Hriňovčan si v Rakúsku odpykával niekoľkoročný trest odňatia slobody pre trestný čin lúpeže. Vo väzení mal za priťažujúce okolnosti spáchania lúpeže pobudnúť až do januára roku 2018.

Slovenský väzeň v Rakúsku využil okolnosti zníženého stupňa ochrany. 26. júna minulého roka v skorých ranných hodinách ušiel cez otvorené okno kuchyne väznice Koreneuburg. Po ušlom nebezpečnom väzňovi bolo okamžite vyhlásené medzinárodné pátranie, hľadať ho začala pátracia jednotka rakúskej polície. Títo „lovci ľudí“ požiadali ihneď o spoluprácu partnerov zo Slovenska, policajtov cieľového pátrania Prezídia Policajného zboru, ktorých pracovnou náplňou sú práve podobné prípady.

Slovenskej polícii meno Slováka nie je neznáme. Ide o 17-krát trestne stíhaného 26-ročného muža z Hriňovej, na ktorého sú aj na našom území vydané zatýkacie rozkazy pre násilnú trestnú činnosť ublíženia na zdraví a výtržníctva.

Práve slovenskí pátrači získali informácie o možnom mieste úkrytu hľadaného väzňa a to v Grécku. Táto krajina mu je dobre známa, v minulosti sa v nej dlhodobo zdržiaval, a dokonca si tam odpykal vo väzení aj trest za majetkovú kriminalitu. Informácie v Grécku preverili, zistili konkrétne miesto úkrytu väzňa. Prostredníctvom úradu medzinárodnej policajnej spolupráce požiadali o participáciu policajné zložky Grécka. Na základe konkrétnych poznatkov slovenskej polície a úzkej spolupráce špecializovaných pátracích zložiek zúčastnených krajín bol v týchto dňoch hľadaný väzeň na úteku zatknutý v gréckom Argos-Argolida-Hellas.

Vypátraný a zadržaný väzeň je v súčasnosti vo vydávacej väzbe v Grécku, následne bude eskortovaný späť do výkonu trestu v Rakúsku. Po odpykaní trestu v Rakúsku budú aj slovenské justičné orgány žiadať o jeho vydanie na trestné stíhanie na Slovensko.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby