Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. apríl 2024, sobota
 

Slovenka si chcela zarábať podvodným sobášom 500 eur mesačne

24. 10. 2011

cudz pol

Vyšetrovateľ Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii obvinil tri osoby, ktoré chceli podvodným sobášom zabezpečiť občanovi Turecka trvalý pobyt na Slovensku. Hlavný organizátor podvodného sobáša brat „ženícha“, Turek žijúci v Rakúsku a dve Slovenky sú obvinení z prevádzačstva. Hrozí im trest odňatia slobody na dva až osem rokov. Občan Turecka, ktorý chcel trvalý pobyt sobášom získať bol vyhostený do Turecka so zákazom vstupu na územie Slovenskej republiky po dobu piatich rokov.

Polícia zistila, že organizátorom celého podvodu bol Turek žijúci v Rakúsku. Jeho bratovi mala koncom tohto mesiaca vypršať platnosť udeleného víza na pobyt v Slovenskej republike. Aby nemusel opustiť našu krajinu, vymysleli spôsob ako získať trvalý pobyt na našom území. Brat „ženícha“ oslovil Slovensku, ktorá nahovorila inú Slovenku na vydaj. Za to, že sa zaňho vydá, jej sľúbili mesačne vyplácať 500 eur. Začiatkom mesiaca uzavreli v Dunajskej Strede sobáš. Niekoľko dní po uzavretí manželstva požiadal cudzinec z Turecka na Oddelení cudzineckej polície v Dunajskej Strede o udelenie povolenia na trvalý pobyt na území Slovenska. Polícia však celú situáciu monitorovala, včas zakročila a trvalý pobyt mu udelený nebol.

Na základe dôkaznej situácie vyšetrovateľ Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii obvinil dve Slovenky a Turka žijúceho v Rakúsku z trestného činu prevádzačstva. Hrozí im trest odňatia slobody na dva až osem rokov. Stíhaní sú na slobode.

Za to, že cudzinec uzavrel manželstvo s cieľom získať povolenie na pobyt, bol vyhostený do Turecka so zákazom vstupu na územie Slovenskej republiky po dobu piatich rokov. Teraz má sedem dní nato, aby opustil našu krajinu.

Upozorňujeme občanov, aby si uvedomili všetky následky súvisiace s podvodnými sobášmi. Nie je s nimi spojená len trestnoprávna zodpovednosť, keďže sa občan dopúšťa trestného činu prevádzačstva, ale aj ďalšie záväzky spojené nielen s vyživovacou povinnosťou ak sa v čase manželstva narodia deti, ale aj dedenie v prípade smrti.

 Prípady podvodných sobášov sme zaznamenali aj v máji tohto roka, kedy sa Slovenka účelovo vydala za Macedónčana za 2 tisíc eur. Jeho dôvodom bolo nadobudnutie trvalého pobytu v krajine Schengenského priestoru. Posledný prípad riešili policajti v júni, kedy Slovák uzavrel sobáš s Arménkou za minimálne 850 eur. Chcela získať trvalý pobyt na území Slovenska na päť rokov. V oboch prípadoch vyšetrovateľ občanov Slovenskej republiky obvinil z trestného činu prevádzačstva.