Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 14. júl 2020, utorok
 

Slovenský policajný pes na vyhľadávanie bankoviek hviezdil v Čechách

22. 02. 2012

Cieľom psov na vyhľadávanie bankoviek je nielen pomáhať polícii pri odhaľovaní falzifikátov, ale aj vyhľadávať peňažné hotovosti pochádzajúce z akejkoľvek trestnej činnosti. Minulý týždeň vycestoval inštruktor pre špeciálne pachové práce Prezídia Policajného zboru npor. Mgr. Ján Löw so služobným psom Rastym do Moravskoslezského kraja.

Účelom cesty bolo cvičenie zamerané na výmenu skúseností pri vyhľadávaní bankoviek. Päťročný Rasty je policajný pes špeciálne školený na ich vyhľadávanie. Prvý medzinárodný úspech zožal Rasty už v roku 2009. Krajské riaditeľstvo Polície Severomoravského kraja požiadalo slovenské Prezídium Policajného zboru o medzinárodnú spoluprácu pri odhaľovaní trestnej činnosti vo veci odcudzenia finančnej hotovosti. Policajný pes Rasty našiel v rodinnom dome v Bernaticích nad Odrou, okr. Nový Jičín bankovky v nominálnej hodnote 10.000 CZK.

Česká republika má v súčasnosti svojho špeciálneho psa v prípravnej fáze. Pre výcvik si zvolili päťročnú sučku nemeckého ovčiaka menom Fia. Na základe dobrej spolupráce úspešnej akcie z roku 2009, pri ktorej bol použitý slovenský policajný pes, ako aj vysokej úrovne vycvičenosti slovenských policajných psov a výbornej spolupráce našich krajín nás českí kolegovia požiadali o medzinárodné súčinnostné cvičenie. Počas trojdňového školenia prebiehali teoretické prednášky i praktické cvičenia v teréne, ktorými sa overovali možnosti použitia špeciálnych psov. Rasty ukážkovo zvládol všetky pripravené úlohy v rámci súčinnostného cvičenia.

Slovenská republika sa problematike ochrany a falšovania intenzívne venuje. Koncom októbra minulého roka sa prvý krát v Bratislave konal 9. ročník medzinárodnej konferencie EURO South-East. O problematike ochrany a falšovania eura diskutovalo takmer 100 expertov z 22 európskych štátov. Cieľom bolo najmä zintenzívnenie policajnej spolupráce. Policajný zbor už pri prechode Slovenskej republiky na jednotnú európsku menu euro rozšíril svoju pôsobnosť o výcvik služobných psov na vyhľadávanie eurobankoviek. Školenie na vyhľadávanie bankoviek už pred niekoľkými rokmi absolvovali psovodi so svojimi služobnými psami, medzi nimi bol aj dnes už päťročný Rasty.

          

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby