Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 14. júl 2020, utorok
 

Spolupráca slovenskej a českej polície potvrdila vysokú profesionalitu pri rozložení organizovaných skupín zaoberajúcich sa drogovou trestnou činnosťou

21. 01. 2015

Vysoko profesionálna spolupráca a efektívna výmena informácií policajných zložiek slovenskej a českej polície v tomto období opäť potvrdila úspech v podobe rozloženia organizovaných skupín  zaoberajúcich sa drogovou trestnou činnosťou. 

Policajti Národnej kriminálnej agentúry vykonali medzinárodnú protidrogovú akciu v úzkej spolupráci s českou Národnou protidrogovou centrálou, zameranú na rozloženie organizovanej skupiny, zaoberajúcej sa výrobou drog a obchodovaním s nimi.

V období od 13.12.2014 do 06.01.2015 boli vykonané na území Slovenskej republiky (Michalovce, Zemplínska  Šírava) a Českej republiky (Ústí nad Labem) protidrogové policajné akcie a niekoľko zaisťovacích úkonov. Tie boli zamerané na odhalenie miesta výroby a distribúcie marihuany a metamfetamínu. Rozsiahla sieť dílerov mala organizovane obchodovať na území viacerých krajín Európskej únie, najmä v Českej republike, v Slovenskej republike, v Poľsku a v Nemecku. Počas akcie Trio vykonali policajti Národnej kriminálnej agentúry na našom území celkovo deväť prehliadok, z toho dve domové prehliadky, štyri prehliadky motorových vozidiel a tri prehliadky nebytových priestorov. Zadržali štyri osoby, 24 ročného Tomáša T., 24 ročného Mária H., 26 ročného Lukáša H. (všetci traja z Michaloviec) a 63 ročného Pavla H., občana Českej republiky. Na mieste zaistili viac ako 1000 gramov metamfetamínu 79 %-nej koncentrácie účinnej látky v hodnote približne 85.000 eur. Okrem toho bolo zaistených cca 100 gramov marihuany a finančná hotovosť 17.000 eur a 202.000 CZK.  Osoby sú stíhané väzobne. Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry ich obvinil z drogovej trestnej činnosti. Obvineným na území Slovenskej republiky, v prípade dokázania viny, hrozí trest odňatia slobody od 15 do 20 rokov.

Policajti Národnej kriminálnej agentúry participovali aj na rozložení bulharsko-českej organizovanej skupiny páchateľov, dovážajúcich lieky pochádzajúce z Bulharska a Turecka s obsahom drogového prekurzoru na výrobu metamfetamínu. V tomto prípade išlo o koordinovanú spoločnú protidrogovú akciu priamo v teréne, vykonávanú súbežne partnerskými protidrogovými zložkami Slovenskej republiky, Českej republiky a Bulharska.

Bulhari Boris M. D. a Yonko M. I. boli v skorých ranných hodinách dňa 14.11.2014 zadržaní na diaľnici D2 v smere Bratislava – Brno, keď sa snažili zo Slovenska do Českej republiky vyviezť v rezervnom kolese osobného motorového vozidla ukrytých desať balíčkov vyblistrovaných (pozn.: jednotlivé tablety sú vybraté z tabletového obalu – tzv. blistra) tabliet s obsahom hydrochloridu pseudoefedrínu. Predbežným vyjadrením expertov bolo zistené, že v predložených tabletách je prítomný drogový prekurzor, pričom ide o 27.922 kusov tabliet. Z nich by sa dalo vyrobiť približne 2,5 kilogramu metamfetamínu. Ide o čiastkový záchyt v rámci medzinárodnej operácie s krycím názvom RUBELLA pod záštitou Europolu. Policajti národnej protidrogovej jednotky NAKA vykonali úkony spojené s identifikáciou podozrivého vozidla na území Slovenskej republiky a následne odovzdali nevyhnutné informácie českej partnerskej zložke za účelom okamžitej reakcie a realizácie na diaľničnom hraničnom prechode Lanžhot – Kúty. Páchateľom na území Českej republiky hrozí za uvedené skutky trest odňatia slobody v rozmedzí od 10 do 18 rokov.

„Aj v týchto prípadoch sa potvrdila vysoko profesionálna a kvalitná medzinárodná spolupráca oboch partnerských policajných zložiek, najmä v boji s cezhraničným obchodovaním s drogami. Dôkazom toho sú spoločné, celoročne prebiehajúce policajné akcie, ako aj tieto z ostatného obdobia, kde bolo zaistené veľké množstvo drog,“ povedal riaditeľ Národnej protidrogovej jednotky NAKA, pplk. JUDr. Marián Geleta.

Tisková zpráva k operacím „RUBELLA“ a „SIESTA“

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby