Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 12. august 2020, streda
 

Štátu mal spôsobiť škodu používaním falošných kolkov 35 tisíc eur

13. 05. 2011

Špecializovaný policajný tím, ktorý sa zaoberá odhaľovaním falšovania kolkov, obvinil Ľubomíra Ch. z trestného činu falšovania, pozmeňovania a nedovolenej výroby kolkových známok, poštových cenín, nálepiek a poštových pečiatok a z trestného činu legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Podľa policajných informácií úmyselne používal falšované kolky ako pravé. Za obdobie od roku 2004 do roku 2007 sa mal dopustiť 105 čiastkových skutkov a použiť falzifikáty v hodnote viac ako 1. 320.000 slovenských korún (43.800 eur). Hrozí mu trest odňatia slobody na sedem až 12 rokov. Stíhaný je na slobode.

50-ročný Ľubomír Ch. mal vedome používať falošné kolky v úradnom styku, ktoré podľa posudkov pochádzajú zo zahraničia. Konkrétne z dielne v Srbsku. Tá kolky vyrábala a distribuovala do ďalších krajín. Podľa policajných zistení ich obvinený používal ako správane poplatky najmä na súdnych žalobách. Na okresnom súde podal žalobu na konkrétnu osobu. Zaplatiť mal správny poplatok falošnými kolkami. Väčšinou zaplatil správny poplatok vyšší ako bolo potrebné. O pár dní žalobu stiahol späť a požiadal o vrátenie súdneho poplatku v korunách. Keďže správny poplatok preplatil, dal si v korunách vyplatiť aj rozdiel. Napríklad mal zaplatiť poplatok 1.320 Sk. On však nalepil na návrh desať kusov falošných jednotisícových kolkov. A tak si následne po stiahnutí návrhu vyžiadal späť 9.800 Sk.

Doposiaľ mu bolo vznesené obvinenie za 105 takýchto čiastkových skutkov, pri ktorých mal použiť falzifikáty kolkov v hodnote viac ako 1.320.000 Sk (43.800 eur). Získal alebo sa pokúšal získať neoprávnený prospech vrátením poplatku za použitie vyššej hodnoty kolkov ako určuje zákon alebo vrátením čiastky použitých kolkov vo výške viac ako 1.050.000 Sk (35.000 eur).

Zločinecká skupina zo Srbska, ktorá tieto kolky vyrábala a distribuovala bola rozložená a jej členovia obvinení v roku 2007. Srbská polícia spolupracovala so slovenskou políciu, pretože bolo dôvodné podozrenie, že kolky sa dostali na naše územie. Na základe výmeny informácií, bolo v roku 2009 špecializovaným tímom na kolky obvinených osem ľudí z falšovania, pozmeňovania a nedovolenej výroby kolkových známok, poštových cenín, nálepiek a poštových pečiatok.

V týchto dňoch vyšetrovateľ obvinil Ľubomír Ch. z Vranova nad Topľou za používanie falošných kolkov ako pravých. Za túto nelegálnu činnosť mu hrozí sedem až 12 rokov trestu odňatia slobody. Stíhaný je na slobode.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby