Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 27. september 2020, nedeľa
 

Takmer 10% mŕtvych na cestách sú motorkári

10. 08. 2011

Od začiatku roka prišlo na cestách o život 17 motocyklistov, nehodu zavinilo 11 z nich

Od začiatku tohto roka do konca júla zavinili motocyklisti viac ako 2% dopravných nehôd (z 8.584 nehôd 174). Z celkového počtu nehôd motocyklistov viac ako polovicu (108) zavinili motorkári v obci. Práve do ulíc obcí a miest vo väčšej miere vyrážajú chodci, motocyklisti a cyklisti v letnom období. Preto apelujeme na motocyklistov, aby nepodceňovali silu svojich motoriek a prispôsobili rýchlosť jazdy svojim schopnostiam. Od začiatku roka do konca júla prišlo na cestách o život 15 motocyklistov, pričom smrť si zavinilo 11 z nich. Počet nehôd s účasťou motocyklistov však neustále rastie. Len v prvom augustovom týždni zomreli ďalší dvaja motorkári. Percentuálny podiel sa tak zvýšil na takmer 10%. V prvom polroku tohto roka utrpelo ťažké zranenia 64 osôb, ľahko sa zranilo 97 osôb. Pod vplyvom alkoholu sme zaznamenali 29 nehôd motocyklistov. Všetci, ktorí sú účastníkmi premávky, by mali myslieť v prvom rade na bezpečnosť a dodržiavanie pravidiel cestnej premávky a nie na hrozbu vysokých sankcií. Za jazdu pod vplyvom alkoholu však motocyklistovi hrozí pokuta od 200 eur do 1000 eur a zákaz činnosti do piatich rokov.

V nedeľu (7.8.2011) v noci v katastri obce Brestovec v myjavskom okrese 24-ročný vodič motocykla KTM neprispôsobil rýchlosť jazdy svojim schopnostiam a narazil do pred ním jazdiaceho motocykla Jawa 350, ktoré riadil 19-ročný mladík. Pri dopravnej nehode sa ťažko zranil 24-ročný vodič motocykla KTM a ľahké zranenia utrpel vodič Jawy 350. Vodičom bola odobratá krv na zistenie požitia alkoholu. Obaja mladíci jazdili na motocykloch, ktoré boli vyradené z evidencie motorových vozidiel, po neosvetlenom úseku cesty, bez zapnutých svetiel a bez ochranných prilieb.

Najčastejšou príčinou dopravných nehôd je prekročenie najvyššej povolenej rýchlosti. Veľkú úlohu pri takýchto nehodách zohráva aj výstroj motorkára. Ovplyvňuje tenkú hranicu medzi smrteľnými následkami a ťažkým zranením. Nemali by zabúdať, že pri zrážke s autom, s pevnou prekážkou, len málokedy vyjdú bez vážnejšieho poranenia a zničenia motocykla. Odporúčame preto jazdiť na motocykli oblečený v bezpečnostnom odeve a riadne upevnenej ochrannej prilbe (za jazdu bez riadne upevnenej ochrannej prilby hrozí pokuta 60 eur). Motocyklistom by nemala chýbať zodpovednosť a predvídavosť.

Evidujeme však veľa nehôd, ktoré motocyklisti nezavinili. Napriek tomu mali tragické následky. Svedčí o tom aj prípad z posledných dní. V piatok (5.8.2011) podvečer v katastri mesta Malacky na diaľnici D2 prišiel o život 55-ročný český vodič motocykla Harley Davidson. Zatiaľ nezistený vodič nezabezpečil náklad a z vozidla odletel kovový zakladací klin. Motocyklista sa mu nedokázal vyhnúť, narazil predným kolesom do klina a potom do stredových zvodidiel.

Polícia neustále monitoruje a následne vyhodnocuje nehodovosť na cestách. Prijíma opatrenia na zníženie nehodovosti a úmrtnosti. Na internetovej stránke sme zverejnili nehodové úseky, aby si aj vodiči uvedomili, že sa musia aj sami pričiniť k zníženiu nehôd bezpečnou jazdou. Pravidelne vyhlasujeme nielen dopravno-bezpečnostné akcie na kontrolu dodržiavania predpísaných rýchlostí účastníkmi cestnej premávky, ale aj preventívne akcie.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby