Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 12. august 2020, streda
 

Tento týždeň sú až dva dôvody vyššieho počtu hliadok na cestách

10. 10. 2011

V tomto týždni (10. - 16.10.) prebiehajú na našich cestách až dve dopravno-bezpečnostné akcie. Prvá je medzinárodná a organizuje ju stavovská organizácia TISPOL, združujúca dopravné polície európskych štátov. Spoločná dopravno-bezpečnostná akcia je zameraná aj na našom území na dodržiavanie povinností vodičov nákladných vozidiel. Dôvodom druhej dopravno-bezpečnostnej akcie v tomto týždni sú nepriaznivé následky dopravných nehôd v 41. týždni minulého roka. Polícia počas tohto týždňa sa okrem nákladných vozidiel bude sústrediť aj na ostatných účastníkov cestnej premávky. Kontroly budú zamerané predovšetkým na najčastejšie príčiny dopravných nehôd.

Cieľom oboch dopravno-bezpečnostných akcií je pozitívne ovplyvnenie bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky a tým aj pozitívne ovplyvnenie negatívnych následkov dopravných nehôd. Najčastejšími príčinami dopravných nehôd sú nedodržiavanie povolenej rýchlosti, jazda pod vplyvom alkoholu či iných omamných látok a porušovanie základných povinností vodičmi. Okrem toho bude v tomto týždni polícia kontrolovať, či vodiči nákladných vozidiel nepreceňujú svoje schopnosti a dodržiavajú dobu jazdy a odpočinok. Taktiež bude polícia kontrolovať, či nie sú nákladné vozidlá preťažené, či je náklad zabezpečený, či je technický stav vozidiel vyhovujúci a či majú vodiči všetky potrebné doklady. Používanie bezpečnostných systémov počas jazdy bude polícia kontrolovať ako u vodičov nákladných vozidiel, tak aj u vodičov osobných vozidiel.

V 41. týždni minulého roku polícia eviduje 467 dopravných nehôd, pri ktorých vyhaslo 10 ľudských životov. O život vtedy prišlo šesť osôb v motorovom vozidle, jeden motocyklista, dvaja chodci a jeden cyklista. Ťažko sa zranilo 22 osôb.

Aby k nehodám na našich cestách dochádzalo čo najmenej a tým aj k ich negatívnym následkom na životoch, zdraví a majetku, bude polícia aj v budúcnosti vykonávať dopravno-bezpečnostné akcie a tým pozitívne vplývať na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby